ABD, Yunanistan’a 20 yeni askeri tesis kurma hazırlığında!

Washington yönetiminin, ABD ile Yunanistan arasında yapılması planlanan yeni savunma anlaşmasında Yunanistan’daki onlarca askeri tesise ABD askerlerinin konuşlandırılmasının öngörülmesini ve anlaşmanın her yıl değil 5 yılda bir güncellenmesini istediği söylendi.
Takip et
ABD, Yunanistan’a 20 yeni askeri tesis kurma hazırlığında!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yunan To Vima gazetesinin haberine göre, Washington ve Atina, Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması’nı 3 sene içinde ikinci defa güncelleme çalışmaları yaparken ABD tarafından askeri varlığın artmasını sağlayacak bazı istekler geldi.

Temelde iki istekte bulunan ABD, ilk olarak anlaşmanın, örneğin 5 sene gibi bir müddet için uzatılmasını isterken, ikinci olarak da ABD askerlerinin konuşlanma yerlerine yenilerinin eklenmesini önerdi. Haberde ABD’nin 20’den fazla yeni konuşlanma yerinin bulunduğu bir belge sunduğunun konuşulduğu aktarıldı.

To Vima, Suda Üssü gibi yeni bir daimi üs kurulmasının görüşülmediğini ve İskiri Adası’nın da yer aldığı önerilen konuşlanma yerlerinin Yunan ve ABD birliklerinin halihazırda ortak yetiştirme faaliyetleri yürüttüğü ya da NATO altyapısı olan yerler olduğunu söyledi.

Gazete, mutabakat sağlanması halinde yeni anlaşmanın uygulanmasının zor olmayacağını, zira teknik ve hukuki ayrıntıların önceki anlaşmayla alakalı müzakerelerden bilindiğini de kaydetti.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ ANLAŞMALAR

İki ülke arasındaki ilk anlaşmaya göre ABD’nin yalnızca Girit Adası’nda Suda Üssü bulunuyor. Ekim 2019’da imzalanan güncellenmiş anlaşma, Suda Üssü’nün genişletilmesini, Stefanovicio, Larissa ve Alexandroupoli üslerinin altyapısının ABD’ye sağlanmasını, öte yandan Yunanistan’ın onayıyla ABD’nin ülkedeki her askeri tesisi kullanma olanağına sahip olmasını öngörüyordu.

Ekim 2020’de Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ABD’yle olan savunma anlaşmasının kapsamını genişletmeyi yahut yeni anlaşma imzalamayı planladıklarını belirtmişti.

18 Şubat’ta ise Yunan Dışişleri Sözcüsü Alexandros Papaioannou da, “Amerikan üslerinden bahsettiğimizde, Soğuk Savaş döneminde bulunan ABD üslerini ifade etmiyoruz. Artık ‘farklı çerçeveler’ söz konusu ve taraflar, ABD’yle savunma işbirliği ile alakalı tamamen farklı bir yoldan hareket ettiler” demişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.