adplus-dvertising

ABD Yüksek Mahkemesi’nin ilk siyahi kadın yargıcı yemin etti

Yüksek Mahkeme Yargıcı Stephen Breyer’ın emeklilik kararı almasının sonrasında ABD Başkanı Joe Biden tarafından aday gösterilen Ketanji Brown Jackson, yemin etmesinin sonrasında ABD Yüksek Mahkemesi’nde görev alan ilk siyahi kadın yargıç oldu.
Takip et
ABD Yüksek Mahkemesi’nin ilk siyahi kadın yargıcı yemin etti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’de 83 yaşındaki Yüksek Mahkeme Yargıcı Stephen Breyer’ın emeklilik kararı almasının ABD Başkanı Joe Biden, geçtiğimiz şubat ayında Breyer’ın yerine siyahi Ketanji Brown Jackson’ı aday göstermişti. 51 yaşındaki Jackson’ın, ABD Senatosu’nda geçtiğimiz nisan ayında yapılan oylamada 3 Cumhuriyetçi Senatörün de desteği ile 53’e karşı 47 oyla söz konusu göreve getirilmesi onaylanmıştı.

ABD Yüksek Mahkemesi Baş Yargıcı John Roberts ve Yargıç Breyer huzurunda iki farklı yemin eden Jackson, ABD Yüksek Mahkemesi’nde görev alan ilk siyahi kadın yargıç oldu. Jackson yaptığı yazılı açıklamada, “Bütün kalbimle, ABD Anayasasını desteklemeyi, savunmayı ve adaleti korku ya da taraf tutmadan yerine getirmenin ciddi sorumluluğunu kabul ediyorum, bu yüzden Tanrı yardımcım olsun. Bütün yeni meslektaşlarıma sıcak ve zarif karşılamaları için en içten teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

İlk defa 9 üyeden 4’ü kadın

ABD Yüksek Mahkemesi’nde Jackson’ın yemin etmesinin sonrasında Yargıç Sonia Sotomayor, Yargıç Elena Kagan ve Yargıç Amy Coney Barrett ile beraber 9 üyeli mahkemenin ilk defa 4 mensubu kadınlardan oluşuyor.
Breyer’ın emekli olması ile Başkan Biden’da, ilk Yüksek Mahkeme yargıcı adayını atamış oldu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.