ABD Yaptırımları Dokuma Halı Sektörünü Bitirdi

İran tarihinde büyük bir yeri olan dokuma halıların, ABD yaptırımları sonrası talep görmemesi dokuma halı sektörünün bitme noktasına gelmesine neden oldu.

İran’ın dünya siyasetinde yaşadığı kriz, sadece İran’ı değil çevre ülkeleri de etkisi altına almaya devam ediyor. Fakat tüm bu olumsuzlukları en derinden hisseden İran’ın kendisi olmaya devam ediyor. Bir çok sektörün dolar ile ilişkili olması, ABD yaptırımları sonrasında yükselen dolar fiyatıyla birlikte daha da sıkıntılı hale geldi.

Muhammed Rıza Mimari isimli dokuma halı üreticisi, tasarımcısı ve satıcısı İranlı iş insanı, sektörün yaşadığı sıkıntıları dile getirdi. ABD yaptırımlarının dolar fiyatlarını yükselttiğini dile getiren Mimari, bu durumun ham madde fiyatlarını etkilediğini de söyledi.

AMBARGO SEBEBİYLE İHRACAT YAPAMIYORUZ

Halı fiyatlarının artış göstermesi ile beraber yurt içindeki müşterilerinin de artık bu halıları alamaz noktaya geldiklerini kaydeden Mimari, halkın satın alma gücünün düştüğünü belirtti.

ABD ambargosunun yurt dışındaki müşterilerini de etkilediğini ve artık ihracat yapamadıklarını dile getiren Mimari, bu durumun sektörü yok etme noktasına getirdiğini belirtti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı