ABD, Xiaomi ye uyguladığı kısıtlamaları kaldırdı!

ABD tarafından Xiaomi’ye uygulanan ticari kısıtlamalar resmi olarak kaldırıldı. Xİaomi’nin resmi sosyal medya hesaplarından karara ilişkin belge paylaşıldı.
Takip et
ABD, Xiaomi ye uyguladığı kısıtlamaları kaldırdı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD, Çinli teknoloji devi Xiaomi’yi yasaklı firmalar listesinden resmen çıkardı. Xiaomi’yi kara listeden çıkaran kararla beraber Çinli teknoloji üreticisi ABD’den tekrar yatırım alabilir hale geldi.

Xiaomi Corporation’dan “Dava hakkında gönüllü açıklama” başlığıyla yapılan duyuruda, “ABD District of Columbia Bölge Mahkemesi, 25 Mayıs 2021 tarihinde saat 16.09’da (Doğu Standart Saati) ABD Savunma Bakanlığı’nın 14 Ocak 2021 tarihinde Xiaomi’yi “Komünist Çin Askeri Şirketi” (CCMC) olarak tespit edilmesini iptal eden kesinleşmiş kararını yayınladı. Kesinleşmiş kararla beraber ABD vatandaşlarının ve tüzel kişilerin Xiaomi menkul kıymetlerini satın alma yahut tutma yetkisine ilişkin bütün kısıtlamalar resmen kaldırılmış oldu” dendi.

CEO LEI JUN AÇIKLAMA YAPTI

Xiaomi Corporation Başkanı Lei Jun’un imzasıyla yayınlanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Xiaomi olarak dünya genelindeki bütün kullanıcılarımızın, iş ortaklarımızın, çalışanlarımızın ve hissedarlarımızın bu süreçte bize verdikleri destek ve güven için teşekkür ediyoruz. Açık, şeffaf, borsada işlem gören ve bağımsız bir firma olarak faaliyet gösteren ve yönetilen bir firma olduğumuzu yineliyoruz. Xiaomi olarak kullanıcılarımıza güvenilir tüketici elektroniği ürünleri ve hizmetleri sunmaya, dünyadaki herkesin yenilikçi teknolojilerle daha iyi bir hayat sürmelerini temin etmek için en adil fiyatlarla harika ürünler sunmaya devam edeceğiz.”

Cayman Adaları’nda sınırlı sorumlulukla kurulmuş bir firma olan ve Hong Kong Borsası’nda işlem gören Xiaomi Corporation’ın açıklamasında, hissedarların ve potansiyel yatırımcıların, firma menkul kıymetleriyle işlem yaparken dikkatli olmaları tavsiyesi de yer aldı.

NE OLMUŞTU?

Bu senenin başında ABD Başkanı Donald Trump yönetimi Xiaomi’yi Çin ordusu ile bağlantılı firma olarak sınıflandırmış ve şirketi ABD’den yatırım almasını önleyen kara listeye eklemişti. Xiaomi Çin ordusu ile ilişkisi olduğu iddialarını reddetmiş ve bu kararı “kanun dışı ve anayasaya aykırı” olduğu gerekçesiyle mahkemeye taşımıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.