ABD ve Rusya’dan arka arkaya gerginlik yaratan Karadeniz açıklaması

ABD, Rusya’yı, Karadeniz bölgesini istikrarsızlaştırmakla suçladı. Rusya ise ABD savaş uçaklarını Karadeniz’de ulusal sınırlarını ihlal etme girişiminde bulunduğu gerekçesiyle eleştirdi.
Takip et
ABD ve Rusya’dan arka arkaya gerginlik yaratan Karadeniz açıklaması
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Romanya Savunma Bakanı Nicolae Ciuca ile Bükreş’te yaptığı görüşme sonrası gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Austin, “Karadeniz, Rus saldırganlığına karşı savunmasız bir konumda. Biz bunun delillerini Ukrayna’nın doğusunda devam eden eylemlerde, Gürcistan’ın bazı bölgelerinin işgalinde, Karadeniz yapılan askeri yığınakta, havada ve denizde gerçekleşen eylemlerde gördük.” şeklinde konuştu.

ABD ve Rusya’dan arka arkaya gerginlik yaratan Karadeniz açıklaması

Karadeniz’in güvenlik ve istikrarının ABD çıkarları ve NATO’nun doğu kanadının güvenliği içinde çok mühim olduğunu vurgulayan Austin, “Daha da ileri giderek, Rusya’nın Karadeniz’de ve çevresindeki istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerinin, bölgede tekrardan hakim bir konuma gelme ve özgür ve barış içinde bir Avrupa’nın gerçekleşmesini engelleme hırsını yansıttığını söyleyebilirim.” ifadesini kullandı.

KARADENİZ’DE ABD VE RUSYA ARASINDA GERGİNLİK TIRMANIYOR MU?

Bu arada, Rusya Savunma Bakanlığı, iki tane “Su-30” tipi avcı uçağının Karadeniz’de ABD’ye ait iki tane “B-1B” tipi stratejik bombardıman uçağının Rusya sınırlarını ihlal etmesini engellediği bildirildi.

Rus hava sahasını izleyen radarların ilk olarak Karadeniz’de Rusya sınırlarına yaklaşan hedefleri belirlediği kaydedilen açıklamada, bunun üstüne hedeflerin tanımlanması ve olası bir ihlalin engellenmesi için 2 tane “Su-30” uçağının havalandığı aktarıldı.

Açıklamaya göre, Su-30 uçakları, daha sonra hedeflerin ABD Hava Kuvvetleri’ne ait B1-1 uçakları ve bunlara eşlik eden iki tane “KC-135” tanker uçağı olduğunu saptadı. Su-30 uçakları sınır ihlalini engellemek için Karadeniz semalarında ABD uçaklarına eşlik ettikten sonra kendi üslerine döndü.

ABD’nin Soğuk Savaş döneminde nükleer bomba ve füze taşıdığı B1-1 uçakları artık geleneksel yükler taşıyor. ABD’nin B1-1 savaş uçakları, son zamanda NATO müttefiklerinin Avrupa ve Baltıklar bölgesindeki askeri tatbikatlarında sıkça kullanılıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.