ABD ve Çin heyeti bir birine girdi! çok sert suçlamalar var

ABD’de Joe Biden yönetimi ve Çin arasında Alaska’da yapılan ilk üst düzey görüşmelerde, taraflar birbirlerine sert suçlamalar yöneltti. Çin Dışişleri Bakanı Yang, basının dışarı çıkarılmasını eleştirdi ve bunun kendisine karşı haksızlık olduğunu belirtti.
Takip et
ABD ve Çin heyeti bir birine girdi! çok sert suçlamalar var
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çinli yetkililer ABD’yi öbür ülkeleri “Çin’e saldırmaya” kışkırtmakla suçlarken, ABD’li heyet Çinlilerin “gösteri yapmaya niyetlenerek” görüşmelere geldiğini belirtti.

İki süpergüç arasındaki ilişkilerdeki gerilim, son senelerin en üst düzeyinde.

ABD, görüşmelerde, Şincan’daki Uygurlara muamele gibi münakaşalı konuların gündeme getirileceğini belirtmişti.

Anchorage şehrindeki gerilimli görüşmeye Amerikan tarafında Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Çin tarafındaysa Çin’in en üst düzey dış politika yetkilisi Yang Jiechi ile Dışişleri Bakanı Wang Yi katıldı.

ABD ve Çin heyeti bir birine girdi! çok sert suçlamalar var

Blinken, sözünü sakınmadığı açılış konuşmasında “ABD’nin Şincan, Hong Kong, Tayvan, ABD’ye siber saldırılar ve Washington’ın müttefiklerine ekonomik baskı yapılması gibi alanlarda Çin’in yaptıklarıyla alakalı derin kaygılarını görüşmek istediklerini” belirtti.

Blinken “Bu yapılanların her biri, küresel istikrarı sağlayan kuralara dayalı düzeni tehdit ediyor” şeklinde konuştu.

Yang ise Washington’ı askeri kuvvetini ve mali üstünlüğünü öbür ülkelere baskı yapmak için kullanmakla suçladı.

Yang “ABD, sözde ulusal güvenlik kavramlarını normal ticari değiş tokuşları önlemek ve bazı ülkeleri Çin’e saldırmaya teşvik etmek için kullanıyor” şeklinde konuştu.

ABD’deki insan haklarının dibe vurduğunu savunan Yang, siyah Amerikalılar’ın “katledildiğini” vurguladı.

ABD ve Çin heyeti bir birine girdi! çok sert suçlamalar var

Yang’a karşılık veren ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ise Washington’ın Çin ile bir çatışma istemediğini belirtti, fakat “Biz daima halkımız ve dostlarımız için prensiplerimize bağlı kalacağız” diyerek de ekledi.

Dünya medyasının gözleri önünde meydana gelen münakaşa bir saatten uzun sürdü.

Çin Dışişleri Bakanı Yang, basının dışarı çıkarılmasını eleştirdi ve bunun kendisine karşı haksızlık olduğunu belirtti.

Daha sonra ABD heyeti Çin’i, üstünde daha önceden uzlaşılan her bir katılımcının açılış konuşmasını iki dakikayla sınırlaması protokolünü ihlal etmekle suçladı

Üst düzey bir ABD’li yetkili “Çin heyeti gösteri yapmaya niyetiyle gelmiş gibi görünüyor. İçerik yerine kamuoyu önünde gösteri yapmaya odaklandılar” şeklinde konuştu.

Yetkili, ABD’nin görüşmelere planlandığı gibi devam edeceğini belirtti ve “abartılı diplomatik sunumlar genellikle iç kamuoyunu amaçlar” diyerek de ekledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.