ABD ve AB’den Rusya’ya yaptırım

ABD, kimyasal bir madde kullanarak Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın zehirlenmesinde rol oynadığı belirlenen Rusya’dan 7 yetkili ve 14 kuruluşa yaptırım uygulama kararı alırken, AB ise 4 Rus yetkiliye yaptırım uygulama kararı aldı. Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, gün içinde yaptığı açıklamalarda, gelebilecek her türlü yaptırıma yanıt vereceklerini söylemişti.
Takip et
ABD ve AB’den Rusya’ya yaptırım
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın tutuklanması ve ardından gelişen olaylar sebebiyle ABD ve AB, Rusya’ya bir dizi yaptırım kararları aldı.

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen üst düzey ABD yetkilileri, düzenledikleri basına kapalı toplantıda, ABD istihbaratının, Rusya’nın Federal Güvenlik Servisine (FSB) bağlı subayların, Navalnıy’ın zehirlenmesinde doğrudan rol aldığını ve muhalif lideri “Novichok” isimli bir kimyasal madde ile zehirlediğini tespit ettiğini söyledi.

Avrupa Birliği (AB) ve İngiltere’nin 6 Rus yetkili ve bir Rus kuruluşa yaptırım uyguladığını hatırlatan bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, ABD’nin yaptırımlarının bu isim ve kuruluşla beraber Navalnıy’ın tutuklanmasına, Rusya’nın kimyasal silah kullanmasına ilişkin ek adımlar da içereceğine dikkati çekti.

ABD Hazine Bakanlığından bir yetkili ise ABD istihbaratının bu değerlendirmesi ışığında ABD’nin bugün 7 Rus yetkiliye yaptırım uygulayacağını belirtti.

“Rusya’nın kimyasal madde ile muhalifleri susturmasını” kınadığını söyleyen yetkili, bu adların gün içinde duyurulacağını söyledi.
Öbür taraftan, Ticaret Bakanlığından bir yetkili de biri Rus araştırma enstitüsü ile 13’ü Rus firma olmak üzere 14 kuruluşa, bazı malların ABD’den ihracatına yasak getireceklerini açıkladı.
Yetkili, ABD Ticaret Bakanlığının ihracat yasağı listesine eklenecek 13 firmanın 9’unun merkezinin Rusya’da, 3’ünün Almanya’da, birinin de İsviçre’de olduğunu dile getirdi.

Yetkili bunun Rusya’nın kimyasal sanayisini hedef alan bir adım olduğunu kaydetti.

AVRUPA BİRLİĞİ 4 RUS YETKİLİYE YAPTIRIM UYGULAYACAK

Avrupa Birliği (AB), Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın tutuklanması sebebiyle 4 Rus yetkiliye yaptırım uygulamaya başladı.

AB Konseyi, Rusya’daki ciddi insan hakları ihlalleri, keyfi tutuklamalar, toplanma ve ifade özgürlüğünün yaygın ve sistematik şekilde önlenmesi gibi çeşitli sebeplerle yeni kısıtlayıcı önlemlerin yürürlüğe konduğunu açıkladı.

Açıklamada, Navalnıy’ın tutuklanması ve bu sebeple düzenlenen protestoların bastırılmasında rol oynayan Soruşturma Komitesi Başkanı Aleksandr Bastırkin, Rusya Başsavcısı İgor Krasnov, Ulusal Muhafızlar Birliği Başkanı Viktor Zolotov ve Federal Cezaevi Servisi Müdürü Aleksandr Kalaşnikov’un AB yaptırım listesine eklendiği kaydedildi.

Söz konusu kısıtlayıcı önlemler için AB’nin Aralık 2020’de başlattığı Küresel İnsan Hakları Yaptırım Rejimi’nin ilk defa devreye sokulduğuna işaret edilen açıklamada, bu kişilerin mal varlıklarının dondurulduğu ve seyahat yasağı getirildiği, AB’deki kişi ve kurumların söz konusu kişilere doğrudan yahut dolaylı şekilde fon sağlamasının da yasaklandığı ifade edildi.

RUSYA, OLASI YAPTIRIMLARA KARŞILIK VERECEĞİNİ AÇIKLADI

Rusya’ya yönelik olası yaptırımlarını değerlendiren Lavrov, ABD’nin ülkesine karşı tek taraflı ve “gayrimeşru” yaptırım uyguladığını belirtti.

Lavrov, “Amerikalı meslektaşlarımız ve onlardan örnek alan Avrupa Birliği, her zaman sebepsiz yaptırım uyguluyor.” şeklinde konuştu.

ABD’nin olası yaptırımlarına karşılık vereceklerini kaydeden Lavrov, “Asla tepki vereceğiz. Diplomasi kurallarını kimse iptal etmedi. Diplomasi kurallarından biri de mütekabiliyettir.” ifadelerini kullandı.

RUSYA’DA NAVALNIY KRİZİ

Sibirya’dan Moskova’ya dönüşü esnasında uçakta rahatsızlanan 44 yaşındaki Rus muhalif lider Navalnıy’ın çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği iddia edilmişti.

Navalnıy, 22 Ağustos 2020’de Omsk’tan özel bir uçakla tedavi için Berlin’e getirilmişti. Almanya, Rus muhalifin kesin olarak zehirlendiğinden emin olduklarını duyurmuştu.

Navalnıy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en mühim rakibi olarak kabul ediliyor. Ülkedeki yolsuzluklara karşı verdiği mücadeleyle bilinen eski avukat Navalnıy, Kremlin önünde düzenlediği protestolarla biliniyor.

Sık sık cezaevine giren Aleksey Navalnıy, 2012-2014 senelerinde cezaevinde kalırken, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Moskova’yı insan hakları ihlalinden suçlu bulmuştu. Mahkeme Navalnıy’ın politik saiklerle içeride tutulduğuna hükmetmişti.

Navalnıy, zehirlendiği iddiasıyla Berlin’de tedavi gördükten sonra 17 Ocak’ta Moskova’ya dönüşünde havalimanında tutuklanmıştı.

Rusya Federal Cezaevi Servisinin talebi üstüne, 2 Şubat’ta Moskova Şehir Mahkemesinde, Navalnıy aleyhinde açılan dava neticelenmiş, Navalnıy’ın geçmişte yolsuzluk davası neticesinde verilen 3,5 senelik ertelenmiş hapis cezası, adli kontrol koşullarını yerine getirmediği gerekçesiyle normal hapis cezasına çevrilmişti.

Mahkeme, önceden ev hapsinde geçirdiği 10 aylık süreyi hesaba katarak Navalnıy’ın kalan cezasını hapishanede geçirmesine karar vermişti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 16 Şubat’ta Navalnıy’ın derhal serbest bırakılması için Rusya’ya geçici önlem aldığını bildirmeye karar vermişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.