ABD uyardı! Bir sonraki pandemiyi fareler başlatacak…

ABD’de yapılan yeni bir çalışma, aralarında fare ve maymun gibi hayvanların olduğu memeli hayvan türlerini corona virüslere karşı dirençleri bakımdan inceledi. Bilim insanları, kemirgenlerin SARS benzeri corona virüslerin asemptomatik taşıyıcıları olduğunu ortaya çıkardı. Uzmanlar yeni bir pandeminin ortaya çıkabileceği konusunda uyardı.
Takip et
ABD uyardı! Bir sonraki pandemiyi fareler başlatacak…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’de yer verilen Princeton Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir çalışma, kemirgenlerin SARS benzeri virüslerin asemptomatik taşıyıcıları olabileceği konusunda uyardı.

Bu vaziyet, Covid-19’dan sonraki pandeminin farelerden başlayabileceği manasına geliyor.

Bilim insanları PLOS Computational Biology isimli dergide yayımlanan çalışma kapsamında, özellikle SARS virüslerinin bağlandığı reseptörlere bakarak çeşitli memeli türlerinin genomik bir analizini yaptı.

Sonrasında, geçmişte bazı kemirgen türlerinin tekrar tekrar SARS benzeri corona virüslere maruz kaldıklarına dair deliller buldular ve bu da onların muhtemelen belirli bir düzeyde direnç geliştirmelerine yol açtı.

Bununla beraber, Covid-19 enfeksiyonuna neden olan SARS-CoV-2 isimli virüs, “zoonotik” hastalıklar kategorisine giriyor. Yani hayvanlardan insanlara geçiyor. Önceki incelemeler, Çin at nalı yarasalarının, semptom göstermeden sayısız SARS benzeri virüse ev sahipliği yapabildiğini göstermişti.

ABD uyardı! Bir sonraki pandemiyi fareler başlatacak…

NTV’de yer verilen habere göre çalışma, moleküler biyolog SAraştırmacılar, SAR ve Covid-19 gibi enfeksiyonların taşıyıcısı olan hayvanları belirlemenin gelecekteki pandemileri engellemek için hayati bir önemi olduğunu vurguladı.ean King ve New Jersey’deki Princeton Üniversitesi’nden bilgisayar bilimcisi Mona Singh tarafından yürütüldü.

Araştırmacılar, SAR ve Covid-19 gibi enfeksiyonların taşıyıcısı olan hayvanları belirlemenin gelecekteki pandemileri engellemek için hayati bir önemi olduğunu vurguladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.