adplus-dvertising

ABD, Ukrayna’ya savaş uçağı yardımı yaptı!

Son dakika haberlere göre, Ukrayna ordusu Rus işgalcilerin İzyum’da geri püskürtüldüğünü ve Marinka kasabasının geri alındığını açıkladı. Rus imalatı tanklar ve S-300 hava savunma sistemi elde eden Kiev yönetimi, Donbas savaşı başlamadan yeni jetlerine de kavuştu.
Takip et
ABD, Ukrayna’ya savaş uçağı yardımı yaptı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’nın uzun zamandır beklenen Donbas saldırısı ortalama 500 kilometreyi bulan bumerang şekilnde bir hat boyunca başladı, ABD ve müttefikleri Ukrayna’ya yeni bir silah yardımını duyurmaya hazırlanıyor.

ABD, Ukrayna’ya savaş uçağı yardımı yaptı!

Donetsk’in büyük kısmı ve Lugansk’ın kritik bölgeleri hâlâ Ukrayna’nın kontrolünde; bu nedenle Rusya kuvvetleri doğudaki kuvvetli Ukrayna birliklerini kuzey, güney ve doğudan yaklaşarak kuşatma altına almaya çalışıyor. Londra’daki King’s College’da çatışma ve güvenlik dersleri veren akademisten Tracey German, “Bu kontrol etmek için çok büyük bir alan, bunun coğrafi zorluklarını da gözardı etmemeliyiz” diyor.

ABD, Ukrayna’ya savaş uçağı yardımı yaptı!

Kritik İzyum kentine girmeyi başaran Rus işgalcilerin bir sonraki hedefi, M03 karayolu üstündeki 125 bin kişinin yaşadığı Slovyansk kenti. Bu şehir de Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından 2014’te kuşatılmış, sonrasında Ukrayna kuvvetlerince geri alınmıştı. Slovyansk’ın sonrasında da hemen güneyindeki Kramatorsk geliyor. ABD merkezli Institute for the Study of War’a (ISW) göre, eğer Ukrayna Slovyansk’ta Rus kuvvetlerine karşı durmayı başarırsa, Rusya’nın iki bölgenin hepsini ele geçirme planı ‘muhtemelen başarısızlıkla neticelenecek.’

ABD, Ukrayna’ya savaş uçağı yardımı yaptı!

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, Kiev çevresinden çekilmek mecburiyetinde kalan ve binlerce kayıp verdiği bilinen Rus ordusunun Harkov’dan başlayıp güneydeki Herson’a kadar uzanan 500 kilometrelik cephe hattına yeni birlikler yığdığını bildiriyor. Bir ABD’li yetkili Vladimir Putin’in Donbas’a iki ayrı yöntem tabur daha konuşlandırdığını belirtti. Hafta başından bu yana Harkov ve Kramatorsk ölümcül saldırılar altında. Zaporizhzhia ve Dnipro gibi ülkenin orta kesimindeki kentlere de Rus füzeleri atıldı. Çarşamba sabahı ise güneydeki Mykolaiv kentinde peş peşe patlama sesleri duyuldu. Mykolaiv yakınlarındaki Bashtanka kasabasında bir hastaneye top mermileri isabet etti. Halen Rusya’nın tamamen kontrolü sağlayamadığı Mariupol’de ise Moskova Ukrayna kuvvetlerine bir defa daha teslim olmaları çağrısı yaptı.

ABD, Ukrayna’ya savaş uçağı yardımı yaptı!

Ukrayna ordusu ise bu sabah yaptığı açıklamada Donbas’taki Rus saldırılarının püskürtüldüğünü ve birçok cephe hattında başarılı misillemelerde bulunulduğunu duyurdu. Açıklamaya göre, Rus işgalciler Harkov’daki Ukrayna birliklerini ve kritik altyapı tesislerini hedef aldı. İzyum’daki saldırı ise Rusların ağır kayıp vermesiyle başarısız oldu. Ukrayna ordusu, Donbas’taki Marinka kasabasını Rus işgalcilerden geri almayı başardı.

ABD DEV BİR PAKET DAHA AÇIKLIYOR ABD, Ukrayna’ya savaş uçağı yardımı yaptı!

ABD Başkanı Joe Biden ve müttefik ülkelerin liderleri video konferans taktiğiyle bir buçuk saat görüştü. Online buluşmada İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Fransa lideri Emmanuel Macron, Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İtalya Başbakanı Mario Draghi ile Polonya ve Romanya liderleri yer aldı. Bir ABD’li yetkili, Başkan Biden’ın büyük bir silah yardımını daha birkaç gün içinde ilan edebileceğini belirtti. Basın Mensuplarının daha çok ağır silahlar gönderilip gönderilmeyeceğini sorması üstüne ise Joe Biden “Evet” cevabını verdi. Yardımın, bir önceki pakette olduğu gibi 800 milyon doları bulması bekleniyor. ABD’nin işgalin başlangıcından bugüne kadar Ukrayna’ya sağladığı silah desteğinin tutarı 3 milyar dolar.

PENTAGON JETLERİ RESMEN DOĞRULADI ABD, Ukrayna’ya savaş uçağı yardımı yaptı!

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ise, Ukrayna’ya savaş uçağı gönderildiğini resmen doğruladı. Sözcü John Kirby, “Ukraynalıların şu anda iki hafta önce olduğundan daha çok uçağı var. Bu tesadüf değil. Bu, onların bildiği uçak tiplerinden tedarik edebildikleri içindir” şeklinde konuştu. Birçok ülkenin Ukrayna’ya savaş uçağı sağladığını aktaran sözcü Kirby, Kiev yönetiminin elinde öte yandan uçakları havada tutmak için yedek parçalar bulunduğunu da ekledi. Pentagon’un verdiği bilgiye göre, Washington Ukrayna’ya uçak yedek parçaları gönderdi.

ABD, Ukrayna’ya savaş uçağı yardımı yaptı!

Rusya, ABD ve Batılı müttefiklerini Ukrayna’ya ağır silah göndermeleri halinde savaşa doğrudan müdahil olabilecekleri yönünde uyarmıştı. ABD ve müttefiklerinin gönderdiği tanksavar füzeleri, Kiev çevresinde ortalama bir ay süren çatışmaların kaderini belirlemiş ve ağır kayıplar veren Rus ordusu çekilmek mecburiyetinde kalmıştı. Ukrayna’ya kaç savaş uçağı gönderildiği ve uçakların menşei henüz bilinmiyor. Fakat jetlerin Rus imalatı olduğuna kesin gözüyle bakılıyor. Kiev yönetimi, Batılı ülkelerden Rus imalatı MiG-29 savaş uçakları istemişti ve söz konusu jetler bazı Avrupalı ülkelerin envanterinde bulunuyor.

ABD, Ukrayna’ya savaş uçağı yardımı yaptı!

Savaş uçağı tedarikinin Donbas muharebelerinin kaderi için bir dönüm noktası olabileceği söyleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.