ABD, UFO raporunu yayınladı

26 Haziran 2021, 08:46 tarihinde eklendi
ABD İstihbarat Topluluğu, senelerdir gökyüzünde görülen uzun zamandır beklenen UFO raporunu yayınladı. 2004 senesinden beri görülen 144 vakaya yer alan raporda, söz konusu vakaların 143’ü tanımlanamaz ve tehlikeli olarak nitelendirildi. Fakat gene de verilerin yeterleri ve belirsiz olması sebebiyle cisimlere kesin olarak UFO denilemeyeceği belirtildi. Buna karşın rapor, ABD hükümetinin UFO’ların varlığını kabul etmesi için mühim bir adımı temsil ediyor.
Takip et
ABD, UFO raporunu yayınladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’de gökyüzünde görülen ve UFO (tanımlanamayan uçan cisim) olarak isimlendirilen cisimlerle alakalı merakla beklenen rapor yayınlandı. ABD İstihbarat Topluluğu tarafından yayınlanan raporda, askeri pilotlar tarafından çekilen uçan cisimlerin, UFO’ların varlığı kabul edilirken, ‘insan dışı yaratık’ olarak tanımlanabilmeleri için yeterli veriye sahip olunmadığı söylendi. Kongreye sunulan ve kamuoyuna açıklanan raporda, 2004 senesine kadar dayanan 144 vaka yer aldı. Rapor oldukça az soruya cevap verse de ABD hükümetinin, gökyüzündeki gizemli cisimlerin varlığını kabul etmesi açısından önem taşıyor.

“KESİN NETICELER ÇIKARMAMIZI ENGELLİYOR”

Pentagon’un UFO terminolojisinin kullanıldığı 9 sayfalık ön raporda, “Tanımlanamayan hava olayları (UAP) ile ilgili sınırlı miktarda iyi raporlama yapılmış olması, UAP’nin doğası yahut maksadı ile ilgili kesin neticeler çıkarmamızı önlüyor” dendi.

ULUSAL GÜVENLİĞE YÖNELİK BİR TEHDİT OLUŞTURABİLİR

Fakat bu güçlüğe karşın raporda, bu nesnelerin “açıkça bir uçuş güvenliği problemi yarattığı ve ABD ulusal güvenliğine yönelik tehdit yaratabileceği” sonucuna varıldığı söylendi. Raporda, “Güvenlik endişeleri, öncelikle havacıların giderek daha karmaşık hale gelen hava sahası ile mücadelesine odaklanıyor. UAP, potansiyel bir düşmanın çığır açan yahut yıkıcı bir teknoloji geliştirdiğine yönelik delil teşkil ediyorsa ulusal bir güvenlik problemini da temsil eder” ifadeleri yer aldı.

144 VAKADAN 143’Ü SINIFLANDIRILAMADI

Raporda, hükümetin “tanımlanamayan hava olayı” olarak tanımladığı 144 raporu inceleyerek, cisimleri kuşlar yahut hava balonları, doğal atmosfer olayları, ABD hükümeti yahut endüstrisinin geliştirdiği programlar, yabancı düşman sistemleri ve öbür olmak üzere 5 sınıfa ayırılmaya çalışılıyor. Bir vakada nesnenin büyük, sönen bir balon olduğunun saptandığı ancak öbür vakaların açıklanamadığı bildirildi. Açıklanamayan 143 vakada, gözlemlerin kategorize etmek için lüzumlu verilerden yoksun olduğu kaydedildi. Söz konusu olaylara ilişkin bilgilerin, araştırmaya uygun hiçbir teknik veri içermediği ve sadece pilotların sözlü hatıralarından oluştuğu da söylendi. Bu gözlemlerin, sensör hataları yahut gözlemcinin yanlış algılamasından kaynaklanmış olabileceği ifade edildi.

“ENDİŞELERİ SENELERCE GÖZ ARDI EDİLDİ”

Raporun gizli versiyonunu gören Kongre yetkilileri, ayrıntılı açıklamaların bulunmaması sebebiyle hayal kırıklıklarını dile getirirken, raporun yanıtladığından daha çok soru ortaya çıkardığını belirtti.

Raporda, uzaylı hayatın dünyayı ziyaret etmesinden çok ABD’nin hava sahasında Rusya yahut Çin’in yeni bir teknoloji kullanıyor olabileceği olasılığının getirdiği endişe üstünde durulması UFO uzmanlarının hayallerini suya düşürdü. Söz konusu raporun, ABD hükümetinin dünya dışı hayatla temas kurduğuna dair kesin delil sunacağını uman UFO uzmanları hayal kırıklığına uğrarken, Floridalı Cumhuriyetçi Senato Başkan Yardımcısı Marco Rubio, “Senelerce, ülkemizi savunmaları konusunda güvendiğimiz insanlar, üstün yeteneklere sahip tanımlanamayan cisimlerle karşılaştıklarını bildirdiler ve endişeleri senelerce göz ardı edildi, onlarla alay edildi” şeklinde konuştu.

“RAPORLAR TATMİN EDİCİ OLMAYACAK”

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi’nden Demokrat Jim Himes, “Eğer bu bir düşman ise ‘bunu biliyoruz ve bunu bilmiyoruz’ deme konusunda gerçekten dikkatli olmamız konusunda çok hassaslar. Rapor bu sebeple pek tatmin edici olmayacak” ifadeleri kullandı.

İstihbarat Komitesi’nin yaptığı açıklamada “Bu rapor, bu olayların tanımlanmasında mühim bir ilk adım fakat yalnızca bir ‘ilk adım’. ABD Savunma Bakanlığı ve İstihbarat Topluluğu’nun, söz konusu hava tehditlerinin ciddi bir ulusal güvenlik problemi yaratıp yaratmadığını gerçekten anlayabilmesi için daha yapacak çok iş var” ifadeleri yer aldı.

“KAYDA DEĞER BİR ŞEKİLDE HIZLI İLERLİYORLAR”

Isimi açıklanmayan üst düzey bir ABD’li yetkili, “Veriler bizi nereye götürürse oraya gideceğiz. Gördüklerimizin fiziksel olarak var olduğuna inanıyoruz” şeklinde konuştu. ABD’li yetkili, raporda ele alınan 144 gözlemin çoğunun ABD Donanması pilotları tarafından kaydedildiğini söyleyerek, “Cisimlerin rüzgarda sabit kaldığı, rüzgara karşı hareket ettiği, ani manevra yaptığı yahut fark edilebilir bir tahrik aracı olmaksızın kayda değer bir hızda hareket ettiği görüldü” şeklinde konuştu.

ABD HÜKÜMETİ UFO MESELESİNİ CİDDİYE ALMAYA BAŞLADI

Rapora ilişkin ABD medyasında çıkan haberlerde, hükümetin, Pentagon’daki bürokratik savaşlar ve bazı Kongre mensuplarından gelen baskılar da dahil olmak üzere senelerce süren iç çatışmalardan sonra uzun süredir kenarda kalan bir mesele olan UFO’ları nihayet ciddiye almaya başladığı söylendi.

RAPOR, TRUMP DÖNEMİNDE İSTENMİŞTİ

Raporun hazırlanması, Aralık 2020’de eski ABD Başkanı Donald Trump‘ın geniş istihbarat mevzuatının bir parçası olarak Kongre tarafından talep edilmişti. Söz konusu rapor, konuyla alakalı ilk resmi ABD hükümeti raporu değil. Daha önce 1969’da da 12 bin 618 gözlemin derlendiği bir UFO incelemesi gerçekleştirilmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.