ABD, Türkiye’ye Yaptırım Uygulamaktan Vazgeçti

ABD’de Reuters’a açıklamalar yapan üst düzey bir Türk yetkili, ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulamayacağını açıkladı.

Washington’da basın mensuplarına açıklamalar yapan üst düzey bir Türk görevli, “Beklentim şu ki (yaptırımlar) yürürlüğe alınmayacak” sözlerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ankara’nın pozisyonuna dönük anlayışının arttığını iddia eden görevli, “S-400’leri nasıl satın almak mecburiyetinde kaldığımızla alakalı bütün hikayeyi anladı” dedi.

YAPTIRIMLAR SON ANLAŞMAYLA ÇELİŞİYOR

Ajansa gizlilik şartı ile açıklamalar yapan Türk görevli, yaptırımların uygulanmasının Ankara ile Washington arasında ticaretin 100 milyar dolara yükseltilmesi yolundaki son anlaşmayla da çelişeceğinin altını çizdi.

Üst düzey görevli, “Böylesi bir taahhüt veriyorsunuz ve ardından yaptırımlar uygulamaktan söz ediyorsunuz. Bu kendi içerisinde büyük bir tezat” dedi.

YAPTIRIMLARIN DÜŞÜNÜLDÜĞÜ AÇIKLANMIŞTI

Geride bıraktığımız hafta ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Trump Yönetimi’nin Türkiye ile alakalı yaptırımları yürürlüğe almayı masaya yatırdığını ancak şimdilik kararın verilmediğini duyurmuştu.

ABD Başkanı Trump, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almaya selefi Barack Obama devrinde mecbur bırakıldığını bir çok kez söyledi.

Trump’ın Türkiye’ye CAATSA (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Aracılığıyla Mücadele Etme Kanunu) çerçevesinde müeyyideler uygulamaktan kaçındığı kulislerde konuşuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı