adplus-dvertising

ABD Türkiye’ye F-16 satacak mı? Bakan Çavuşoğlu canlı yayında açıkladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’deki temasları kapsamında mevkidaşı Antony Blinken ile bir araya geldi. Kritik görüşme sonrası Bakan Çavuşoğlu, Türk basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Blinken ile iki ülke arasında enerji iş birliğini geliştirme konusunda mutabık kaldıklarını açıkladı. Bakan Çavuşoğlu, ayrıca ‘ABD Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satacak mı?’ sorusuna da yanıt verdi. İşte haberin detayları…
Takip et
ABD Türkiye’ye F-16 satacak mı? Bakan Çavuşoğlu canlı yayında açıkladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 1

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması II. Bakanlar Toplantısı kapsamında, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile başkent Washington’da bir araya geldi.

Bakan Çavuşoğlu, Bakan Blinken ile görüşmesi sonrası Türk basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda konuştu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Blinken ile iki ülke arasında enerji iş birliğini geliştirme konusunda mutabık kaldıklarını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye-ABD Stratejik Mekanizma toplantılarını kurumsallaştırmak ve yılda en az iki kez toplanmak üzere ABD’ye teklifte bulunduklarını söyledi.

Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları:

  • Son derece verimli bir toplantı gerçekleştirdik.

  • (Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği) Somut adımlar bekliyoruz, İsveç daha yolun başında.

  • Türkiye ile oldukça yapıcı bir ilişkimiz var. Türkiye’ye, günümüzün en acil sorunlarının birçoğunun ele alınmasında oynadığı rol için minnettarız.

F-16 SAVAŞ UÇAĞI MESELESİ

  • F-16 modernizasyonu ve yeni F-16 alınması da gündemimizin önemli maddeleriydi. Satış konusunun NATO’nun çıkarına olduğu konusunda hemfikiriz.

  • Türkiye’nin F-16 talebi ile İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğinin bağlantılı olmadığını, ABD Kongresinin bunları bağlantılı gibi göstermemesi gerektiğini söylüyoruz.

“F16 TALEBIMIZI TEKRAR GÜNDEME GETİRECEĞİZ”

Ukrayna’ya başsağlığı dileklerini ileterek konuşmasına başlayan Bakan Çavuşoğlu, görüşmede ABD-Türkiye arasındaki ekonomik işbirliği konusuna değineceklerini ifade ederek, Türkiye-ABD arasında geçtiğimiz yıl ticaret hacminin 34 milyar doları aştığını ve hedefin 100 milyar dolar olduğunu aktardı.

Görüşmede birçok ikili savunma işbirliği konularını ele alacaklarını açıklayan Çavuşoğlu,

“Özellikle de F16 talebimizi tekrar gündeme getireceğiz. Daha önce de ifade etmiş olduğumuz gibi bu sadece Türkiye için değil aynı zamanda NATO ve ABD için de önemli bir konu. Bu konuyla ilgili bir stratejik çıkarlarımız doğrultusunda bir onay bekliyoruz” dedi.

Terörle mücadelede Türkiye’nin beklentilerini de dile getireceklerini aktaran Çavuşoğlu, “Terörle mücadelede PKK ve DEAŞ’a karşı işbirliğimizi nasıl güçlendirebileceğimizi ele alacağız. Ukrayna’daki Suriye’deki, Doğu Akdeniz’deki, Orta Doğu’daki ve Kafkasya bölgesindeki gelişmeleri ele alacağız. Müttefikler olarak iletişimi sürdürmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NDAN KRİTİK GÖRÜŞMENİN ARDINDAN AÇIKLAMA

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

-Blinken ile stratejik mekanizma toplantısını gerçekleştirdik. Son derece verimliydi. Kurumlar arası istişareler oldu ve yılda iki defa bakan düzeyinde toplanması teklifinde bulunduk. Bugünkü görüşmemizde de ABD ile ikili ilişkilerimizin tüm boyutlarını ele aldık. Ticaretimizi 100 milyar dolar hedefine çıkarmak için mücadele edeceğiz. Aramızda yıllardır çözülemeyen konular için hangi adımları atacağız, karşılıklı tekliflerimiz oldu. F-16 alımları da gündemimizin önemli maddelerinden biriydi. Bölgesel konuları da kendi aramızda değerlendirdik. Blinken ile yaptığımız görüşmede enerji alanında iş birliğini geliştirme konusunda mutabık kaldık. F-16, NATO ve ABD’nin kendisi için de önemli. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği sürecinde gelinen noktayı değerlendirdik. Atılan adımları memnuniyetle karşıladığımızı ve İsveç’in henüz yolun başında olduğunu ve somut adımlar beklediğimizi söyledik.

PKK VE YPG’YE VERİLEN DESTEK SONLANDIRILMALI

-PKK ve YPG’ye verilen desteğin sonlandırılmasını istedik. Türkiye olarak özellikle Amerika’nın geçmişte verdiği sözleri de konusunda da endişelerimizi dile getirdik. Birisi FETÖ mevcudiyeti. Müttefikler ruhu içerisinde daha iyi bir iş birliğinde olması lazım. F-16 konusunda bilgi aldık. Ukrayna’yı değerlendirdik. Doğu Akdeniz konusunda da, Azerbaycan Ermenistan normalleşme sürecinde de ve Afganistan’daki son durumla ilgili de görüş alışverişi yaptık. Görüşmelerimizin örtüşmesinden memnun olduk. Blinken’ı da Türkiye’ye davet ettik. Sabah SETA’nın düzenlediği toplantıda kanaat önderleriyle bir araya geldik. Büyükelçiliğimizin düzenlediği toplantıda da farklı temsilcilerle bir araya geleceğiz.

-Bugün Suriye’deki operasyonların herhangi bir şart olarak önümüze geldiğini görmedik ama İsveç ve Finlandiya’nın üyelik sürecinin hızlanmasında önemli etkisi olacağını herkes söylüyor. Bazı olumlu adımlar atılsa da sorunlar devam ediyor.

ÜYELİKLER, TÜRKİYE’YE F-16 SATIŞI KONUSUNDAN BAĞIMSIZDIR

Üyelikler Türkiye’ye F-16 satışı konusundan bağımsızdır. Bu süreci engellemeyle ilgili adımların arkasında yönetim güçlü bir duruş sergilerse bu iş çözülür. Bizim elimizi kolumuzu bağlayacak bir anlayışla bu işler yürümez. Eskisine göre daha pozitif bir atmosfer var. Bu ülkelerin daha atması gereken adımlar var. Yapılanları inkar etmiyoruz ancak yetersiz buluyoruz. Yönetim kararlı durursa bu işi hallederiz, dedik.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (1)
özkan
19 Ocak 2023, 13:14 tarihinde yazildi

Zamanında verdiğimiz f 35 paraları halen amerikada dururken. Tekrar para verip f-16 alcaz çok komik.

  • Cevapla
  • 0