adplus-dvertising

ABD, Türkiye’nin Ukrayna tahılının ihracatına yönelik girişimlerini memnuniyetle karşılıyor

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, ABD’nin Türkiye’nin Ukrayna tahılının ihraç edilmesini temin etmek maksadıyla yaptığı girişimlerini memnuniyetle karşıladığını ifade etti.
Takip et
ABD, Türkiye’nin Ukrayna tahılının ihracatına yönelik girişimlerini memnuniyetle karşılıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, Karadeniz’deki Rus ablukası sebebiyle Ukrayna’daki tahıl dünyaya ihraç edilemiyor. Türkiye, söz konusu tahıl ihracatının yapılması için bütün taraflar ile görüşmelerini sürdürüyor. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin Türkiye’nin Ukrayna tahılının ihraç edilmesini temin etmek maksadıyla yaptığı girişimlerini memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

ABD’nin Ukrayna’dan tahıl ihracatını tekrardan başlaması için müttefikleri ve ortaklarıyla beraber çalıştığına değinen Kirby, söz konusu ihracatın Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sebebiyle engellendiğini aktardı.

Karadeniz’de bir Rus ablukası olduğunu söyleyen Kirby, “Türkiye’nin tahıl nakliyesine izin verecek bir tür düzenlemeye aracılık etmeye çalışmasını asla memnuniyetle karşılıyoruz” şeklinde konuştu.

ABD’den Ukrayna’ya 450 milyon dolarlık silah yardımı

Kirby öte yandan, ABD’nin Ukrayna’ya 450 milyon dolarlık yeni bir yardım paketi sağlayacağını söyleyerek, söz konusu yardım paketinde, silahlar ve ekipmanların yanı sıra çok namlulu roket atar sistemi olan HIMARS’ların olacağını aktardı.

ABD, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlangıcından bu yana Ukrayna’ya toplam değeri 6,1 milyar dolara ulaşan 13 savunma yardım paketi açıkladı. ABD, en son 15 Haziran’da Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık savunma yardımı yapacağını duyurmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.