ABD, Türkiye’den S-400 füzelerini satın almak istiyor!

2021 yılı savunma bütçesi belli olan ABD, bütçeye Türkiye ile ilgili ilginç bir S-400 eklemesi yaptı. Buna göre Türkiye'nin ABD'ye vereceği bazı garantiler karşılığında ABD'nin Türkiye'nin elinde olan S-400 füzelerini satın alabileceği belirtildi.
Takip et
ABD, Türkiye’den S-400 füzelerini satın almak istiyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu, ABD’nin 2021 senesi Savunma Bütçesi Yetkilendirmesi için hazırlanan yasa tasarısına, S-400’ler hakkında bir ekleme yapıldığı dikkat çekti.

Senato’nun 25 Haziran kayıtlarında, Amerika Birleşik Devletleri Senatosu tarafından yapılan düzenleme ile ABD Ordusu’na, Türk Silahlı Güçleri envanterinde bulunan ve Rusya’dan tedarik edilen S-400 sistemini satın alma yetkisi verildi.

TÜRKİYE GARANTİ VERİRSE, ABD S-400’LERİ ALABİLİR

Ek maddeye göre, Türkiye, ABD’ye NATO uyumlu olmayan, sistem almayacağının garantisini verirse, ABD teslim edilmiş olan S-400 sistemini satın alabilecek.

Eklenen kanun tasarısında şu ifadelere yer verildi:

“a) YETKİ – Bölüm b’ye tabi olarak, S-400 Füze Savunma Sistemi’nin satın alınması için lüzumlu olabilecek meblağların ABD Ordusu’na tahsis edilmesine izin verilir.

b) SERTİFİKA GEREKSİNİMİ – a bendindeki bir S-400 Hava Savunma Sistemi satın alma yetkisi; Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından Savunma Bakanlığı’na ve Dışişleri Bakanlığı’na, ABD tarafından uyumsuz olarak kabul edilen askeri cihazların satın alım yahut başka biçimde kullanılmayacağına dair verilecek bir sertifikaya tabidir.”

GERGİNLİĞİ SONA ERDİRME İSTEĞİ

ABD Senatosu’nun yaptığı bu hamle ile Türk Hava Güçleri Komutanlığı envanterinde bulunan S-400 Triumf Hava Savunma Sistemi’nin ABD Ordusu tarafından satın alınmasını ve böylelikle bu yöndeki ABD – Türkiye gerginliğinin sona ermesini istediği görüşü ağır basıyor.

İlk S-400 HSFS filosunu 1.3 milyar ABD Dolar karşılığı satın alan Türkiye, ikinci S-400 HSFS filosunu da 1.2 milyar ABD Doları bedel ile satın alma hakkına sahip.

EMEKLİ PİLOT “BUNUN OLMASI İMKANSIZ” DEDİ

Konuya ilişkin konuşan Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, “ABD Senato tasarısına bir ek yapıldığı, Türkiye ABD’ye, NATO uyumlu olmayan sistem almayacağının garantisini verirse ABD, Türkiye’ye teslim edilmiş olan S400 sistemini satın alabilecekmiş. Takipçilerimin sorusuna hemen yanıtını vereyim. Görürsem söylerim” dedi. 

ABD, Türkiye’den S-400 füzelerini satın almak istiyor!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.