ABD, Türkiye’den kaçırılan 5 bin yıllık tarihi eseri iade etmeyi reddetti!

ABD yargısı, Türkiye’den kaçırılan ve “Yıldız Avcısı” (Guennol Stargazer) olarak bilinen 5 bin senelik mermer tarihi eserin iade talebini reddetti. Kültür ve Turizm Bakanlığı, tarihi eserin iade talebinin ABD yargısı tarafından reddedildiğine ilişkin kararı temyiz edecek.
Takip et
ABD, Türkiye’den kaçırılan 5 bin yıllık tarihi eseri iade etmeyi reddetti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’nin mermer idolün iadesi için New York’ta eseri satışa sunan Michael Steinhardt ve Christie’s Müzayede Evi’ne açtığı dava neticelendi.

Türkiye, New York’ta Christie’s Müzayede Evi tarafından 28 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilen müzayedede satışa sunulan Kiliya tipi mermer idolün izini sürdü. Kültür ve Turizm Bakanlığı uzmanlarının yaptığı incelemede Kiliya tipi idollerin Anadolu dışında başka hiçbir ülkede düzenlenen kazılarda bulunmadığı tespit edildi. Söz konusu eserin ABD’de ilk defa 1960’lı senelerde görüldüğü ve o senelerde kültür varlıklarının devlet malı olduğu saptandı. Michael Steinhardt’ın da eseri şaibeli üne sahip olduğunu bildiği bir tacirden satın aldığı belirlendi.

Bunun üstüne Türkiye, eserin iadesi için Christie’s Müzayede Evi’ne dava açtı. Fakat ABD yargısı, Steinhardt’ın eserin kökeninin Türkiye olduğunu bildiğini inkar etmemesine karşın iade talebini reddetti. Hakim Alison Nathan, Türkiye’nin, tarihi eser 2017 senesinde Christie’s Müzaye Evi tarafından satışa sunulana kadar harekete geçmediğini ve dava açmakta geciktiğini gerekçe göstererek iade talebini reddetti.

Davaya bakan Hakim Alison Nathan, Türkiye’nin, tarihi eser 2017 senesinde Christie’s Müzaye Evi tarafından satışa sunulana kadar harekete geçmediğini ve dava açmakta geciktiğini gerekçe göstererek iade talebini reddetti.

Türkiye’den kaçırılan tarihi eser, New York’ta 2017’de Christie’s Müzayede Evi tarafından gerçekleştirilen açık artırmada ortalama 14,5 milyon dolara satılmıştı.

BAKANLIK KARARI TEMYİZ EDECEK

Kültür ve Turizm Bakanlığı, söz konusu müzayede evi tarafından gerçekleştirilen açık artırmada 14,5 milyon dolara satılan esere ilişkin yargı kararını temyize taşımaya karar verdi.

Öte yandan bakanlık uzmanları, eserin ülkeden 1960’lı senelerde çıkarılmış olmasına rağmen Türkiye’nin bu davayı kazanması olasılığının ABD’deki pek çok koleksiyonu zora sokabileceğini dile getirdi. Davanın Türkiye’nin lehine neticelenmesinin, zaman aşımı gibi dayanaklarla sanki aklanmış olan eserleri sorgulanabilir hale getireceği söylendi.

Öte Yandan ABD’de mukim koleksiyoncular arasında koleksiyonlarında bulunan eserlere daha da değer katmak ve bu eserleri bir nevi meşrulaştırmak için büyük müzelere ödünç vermek yönünde bir eğilim olduğuna dikkat çekildi. Bu bağlamda Michael Steinhardt tarafından Metropolitan Müzesi’ne ödünç verilmiş eserin burada sergilenmiş olmasının, hakimin kararını davalı taraf lehine çevirmekte etkili olduğu kaydedildi. Türkiye’nin beklentisinin kaçak yollarla elde edildiği bilinen bu tür eserlerin belli bir sistemin içinde aklanmasının karşısında duracak tutum ve kararlar yönünde olduğu bildirildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.