ABD, Türkiye-Yunanistan sınırına yeni silah yığınağı yapıyor!

Amerika Birleşik Devletleri, (ABD) Yunanistan’da Türkiye sınırına 20 kilometre mesafedeki Dedeağaç’a askeri yığınağını artırmaya devam ediyor. Yunan medyası, Washington yönetiminin Atina ordusunu kuvvetlendirmek için yeni hibe silah yardımında bulunacağını duyurdu.
Takip et
ABD, Türkiye-Yunanistan sınırına yeni silah yığınağı yapıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Amerika Birleşik Devletleri, (ABD), Ege’deki askeri varlığını artırmaya devam ediyor. Yunanistan ise, ABD’nin bölgedeki varlığını arttırma ile alakalı her türlü kolaylığı gösterirken, Yunan medyası Washington’un Atina’ya yeni hibe etmesi planlanan muhtemel silahların ayrıntılarını paylaştı. ABD’nin Yunanistan’a hibe etmeyi planladığı silahlar arasında, “ 9 tane AH-64D Apache saldırı helikopteri, 50 tane OH-58D saldırı helikopteri ,350 tane M-2A2 zırhlı personel taşıyıcı paletli tank, 60 tane MLRS paletli roketatar,120 tane M-109A5 paletli Obüs tipi tank, Μ-198/M-119 kısa menzilli top, HEMTT mühimmat taşıyıcı araç, MRA

ABD, Türkiye-Yunanistan sınırına yeni silah yığınağı yapıyor!

ATİNA’YA 9 MİLYON DOLARLIK ASKERİ YARDIM

ABD’nin Atina Büyükelçiliği’nin Savunma İşbirliği Ofisi, Yunanistan Özel Güçleri’ne 9 milyon dolar değerinde askeri yardım yapmıştı. Öte yandan, Yunanistan ve ABD’nin Nisan ayında ortalama 1,5 ay sürecek ve binlerce askerin katılacağı Batı Trakya tatbikatı öncesinde Dedeağaç’ta hareketlilik arttı. Nisan ayında başlayacak ve 150 saldırı helikopterinin kullanılacağı Batı Trakya’daki tatbikat öncesinde ABD güçlerinin bölgeye asker ve askeri araçları yığmaya devam ettiği söylendi. Yunanistan ve ABD, Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması (MCDA)’nı 3 sene içinde ikinci defa güncellemeye başladı. İlk defa 1990 senesinde imzalanan, sonrasında 5 Ekim 2019’da dönemin ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın imzaladığı bir protokol ile güncellenen Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması; ABD’nin ülkedeki her askeri tesisi kullanmasına imkan vermiş, Girit’teki Suda Üssü’nün genişletilmesini, Stefanovicio, Larissa ve Alexandroupoli üslerinin altyapısının ABD’ye sağlanmasını ve Dedeağaç’a bir deniz üssü kurulmasını karara bağlamıştı.

ABD, Türkiye-Yunanistan sınırına yeni silah yığınağı yapıyor!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.