ABD, tüm koronavirüs ilaçlarını satın alıp stokları tüketti!

Yapılan son dakika haberine göre ABD, tüm dünyadaki koronavirüs ilaçlarını satın alarak ikinci dalga hazırlığı yaptı. ABD'nin satın aldığı ilaçların Avrupa'nın tamamına yeteceği söyleniyor.

ABD corona virüs (Covid-19) salgınının merkezi ve en çok can kaybının meydana geldiği ülke olmaya devam ediyor. Son dakika haberine göre, corona virüsün diz çktürdüğü ABD’den kritik bir hamle geldi.


İngiliz Guardian gazetesinin aktardığına göre, bir günde 45 bini aşkın yeni vaka görülen ülke, corona virüse karşı etkili olduğu kanıtlanmış yalnızca iki ilaçtan birinin neredeyse bütün küresel tedarikini satın aldı.

Amerikan ilaç firması Gilead tarafından yapılan ilaç, başlangıçta bir Ebola tedavisi olarak geliştirildi fakat başarılı olamadı.

ABD, tüm koronavirüs ilaçlarını satın alıp stokları tüketti!

Covid-19 dünyayı etkisi almaya başladığında, başarısız Ebola ilacı üstünde yapılan çalışmalar ise, corona virüste iyileşmeyi hızlandırdığını ve tedavide kullanılabileceğini gösterdi.

Guardian’a göre, ABD hükümetinin 500 binden fazla doz satın almasıyla İngiltere ve Avrupa’daki hastaların, sonbahara kadar ilaca erişme ihtimali düşük.


ABD’nin satın aldığı miktar, Temmuz ayı için küresel arzın hepsini ve Ağustos ve Eylül ayı için stokların yüzde 90’ını yaratıyor.

Liverpool Üniversitesi’nden Dr. Andrew Hill, “Amerika tarafından yapılan bu anlaşma, Avrupa’daki Covid-19’lu kişilerin onları hastaneden hızla çıkaracak ve hayatta kalma şanslarını artırabilecek bu tedavilere erişemeyeceği manasına geliyor.” diyerek konuştu.

ABD, tüm koronavirüs ilaçlarını satın alıp stokları tüketti!

“Şimdilik, önümüzdeki üç ay boyunca remdesivir kaynağı olmayacağını biliyoruz. Amerika ilaçları alacak ve bunlara erişemeyeceğiz. İngiltere ve Avrupa’da vaziyet bu şekilde gözüküyor.’

California merkezli farmasötik devi Gilead Sciences tarafından üretilen Remdesivir, başlangıçta Ebola’yı tedavi etmek için geliştirildi, fakat ilacın corona virüse karşı etkili olduğu gün yüzüne çıktı.

ABD hükümetine göre, ilacın altı dozluk bir kürü için ortalama maliyeti ortalama 3 bin 200 dolar, yani ortalama 22 bin lira.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock geçen ay, remdesivir’i salgının kontrolden çıkmasından bu yana Covid-19 tedavisinde ‘en büyük adım’ olarak adlandırıldı.

ABD, tüm koronavirüs ilaçlarını satın alıp stokları tüketti!

Covid-19’a karşı etkili olduğu şuana kadar kanıtlanmış olan öbür tek ilaç anti-enflamatuar steroid deksametazon.

Remdesivir, Gilead Sciences tarafından 2014 senesinde Batı Afrika’da ortaya çıkan ölümcül hemorajik ateş Ebola’yı tedavi etmek için geliştirildi.

Covid-19 gibi Ebola’ya bir virüs neden oluyor ve bilim adamları corona virüs hastalarını tedavi etmek için remdesivir’i test etti.

Denemeler, bu senenin başlarında makak maymunlarında başka bir koronavirüs olan MERS’in engellenmesi ve tedavisi için ümit verdiğinde cesaret verici neticeler ortaya çıkardı.

ABD, tüm koronavirüs ilaçlarını satın alıp stokları tüketti!

İnsanlar üstünde yapılan çalışmalar ise karışık neticeler verdi. ABD hükümetinin yönettiği bir deneyde, remdesivir iyileşme süresini yüzde 31 kısalttı ve 15 günden 11 güne indirdi.

İlaç, corona virüs ve Ebola gibi virüslerin çoğalmasını durdurmaya yardımcı oluyor gibi görünüyor.

İlacın bu başarıyı nasıl başardığı tamamen açıklanamadı, fakat virüsün genetik materyalinin, RNA’nın kendisini kopyalayabilmesini önlüyor gibi görünüyor. Bu da virüsün hastanın vücudunda daha çok çoğalmasını engelliyor.

Gilead firmasının Genel Müdürü Daniel O’Day, bu hafta kaleme aldığı açık mektupta ilaç için bir fiyatlandırma yapısı açıkladı.

ABD, tüm koronavirüs ilaçlarını satın alıp stokları tüketti!

O’Day, şirketin gelişmiş ülkelerin “acil küresel ihtiyaç anında geniş ve eşit erişim temin etmek için” fiyatını belirlediğini yazdı.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, yeni tip corona virüs (Kovid-19) vakalarının günde 100 bine ulaşabileceği uyarısında bulundu.

Fauci, ABD Senatosunda Kovid-19 salgınına ilişkin gerçekleştirilen oturumda, salgında meydana gelen son gelişmeleri ve ülkede artan vaka sayılarını değerlendirdi ve senatörlerin sorularını cevapladı.

Pandemi ile alakalı bazı eyaletlerin vaziyeti iyiyken bazı eyaletlerde vaziyetin kötüye gittiğine işaret eden Fauci, “Sadece vakaların yüksek olduğu eyaletlere odaklanamayız, bu vaziyet bütün ülke için tehlike oluşturuyor” şeklinde konuştu.

ABD, tüm koronavirüs ilaçlarını satın alıp stokları tüketti!

Fauci, ülkedeki günlük vaka sayısının 40 binin üstünde olduğuna işaret ederek, “Şu anki vaka eğilimi durdurulmadığı takdirde günlük vaka sayısı 100 bine ulaşırsa şaşırmam” diyerek konuştu.

“Yanlış yöne gidiyoruz” 

Fauci, ölüm sayılarına yönelik bir tahminde bulunamayacağını vurgulayarak, “Amerikan halkına vaziyetin daha da kötüye gidebileceğini söylememizde yarar var” ifadesini kullandı.

Florida, Teksas, California ve Arizona’nın yeni koronavirüs vakalarının yüzde 50’sinin görüldüğü eyaletler olduğuna işaret eden Fauci, “Olanlardan memnun değilim, çünkü yanlış yöne gidiyoruz” şeklinde konuştu.

Fauci, Kovid-19’a yönelik sürü bağışıklığı kazanılıp kazanılamayacağına yönelik, “Virüse karşı bağışıklık ile alakalı elimizde oldukça fazla veri yok. Bunu bize zaman öğretecek ama mühim olan bu bağışıklığın ne kadar süreceği. 1 sene mı sürecek, 2 sene mı, daha mı az bilmiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

ABD, tüm koronavirüs ilaçlarını satın alıp stokları tüketti!

ABD’de şubat ayından bu yana her gün yaklaşık 1033 kişi öldü 

ABD’de salgının ilk görüldüğü şubattan bu yana günde yaklaşık 1033 kişi Covid-19 sebebiyle yaşamını yitirdi.

Ölümlerin yüzde 79’u 65 ve üzeri yaş grubu içinde gerçekleşirken, yüzde 18’i 40-64 yaş grubu ve geri kalan yüzde 3’ü de 39 yaş ve altı grubunda gerçekleşti.

Covid-19 salgınından en fazla etkilenen ülke konumunda bulunan ABD’de vaka sayısı 2 milyon 670 bine yaklaştı, ölü sayısı ise 129 bini geçti.

CNN’in John Hopkins Üniversitesi verilerini baz alarak derlediği istatistiksel bilgilere göre ABD, Kovid-19 salgınında dünyada en ağır bilanço ödeyen ülke konumunda bulunuyor.

ABD, tüm koronavirüs ilaçlarını satın alıp stokları tüketti!

ABD’de toplam vaka sayısının, sıralamada kendisinden sonra gelen Brezilya, Rusya ve Hindistan’nın toplam vaka sayısından daha çok olduğu gözleniyor. Dünyadaki Kovid-19 vakalarının yüzde 25’i ABD’de kaydedildi.

ABD’de Covid-19’dan ölenler 1950 sonrası savaşlarda ölenlerin toplamını geçti 

ABD’de Covid-19’dan yaşamını yitirenlerin toplamı, ülkenin 2. Dünya Savaşı’ndan sonra girdiği Kore, Vietnam, Afganistan ve Irak savaşında yaşamını yitirenlerin toplam sayısını geçti.

Kore’de 37 bin, Vietnam’da 58 bin, Afganistan’da 2 bin 353 ve Irak’ta 4 bin 431 ile toplam 101 bin 784 asker kaybeden ABD’de, son 4 ayda Kovid-19’dan ölenler ise 129 bini geçti.

Buna göre, Covid-19 salgınında ABD’de söz konusu savaşlara kıyasla Vietnam’dakinin 2,2 katı, Kore’dekinin 3,4 katı, Irak’takinin 28 katı ve Afganistan’dakinin 51 katı kişi yaşamını yitirdi.

ABD, tüm koronavirüs ilaçlarını satın alıp stokları tüketti!

Covid-19 bağlantılı en fazla ölüm siyahi toplum içinde 

Kaiser Aile Vakfı verilerine göre, 43 eyalette bulunan bakımevlerinde ortalama 254 bin kişi Kovid-19 virüsüne yakalandı, şuana kadar 52 binden fazla kişi bakımevlerinde yaşamını yitirdi.

Etnik temelde ise ABD nüfusunun yüzde 12’sine tekabül eden Afrikan-Amerikalıların Covid-19 salgınındaki can kaybı oranı yüzde 25’e yaklaştı.

Siyahi toplum şuana kadar ortalama 27 bin ölümle beyazlara kıyasla 2,3 kat daha çok Kovid-19 bağlantılı can kaybı yaşadı.

Dünyadaki koronavirüs verilerinin derlendiği “Worldometer” internet sitesine göre, ülkede virüs bulaşan kişi sayısı son 24 saatte 45 bin 412 artarak 2 milyon 683 bin 304’e ulaştı.

ABD, tüm koronavirüs ilaçlarını satın alıp stokları tüketti!

Salgın sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise son 24 saatte 368 artarak 128 bin 819’a çıktı. Dünyada en fazla vaka görülen ülkeler sıralamasında ABD’yi 1 milyon 370 bin 488 vakayla Brezilya, 647 bin 849 vakayla Rusya ve 572 bin 592 vakayla Hindistan izliyor.

Günlük vaka ve ölü sayısındaki düşüşe karşın New York, ABD’de “salgından en fazla etkilenen eyalet” konumunu sürdürüyor.

New York’ta şu ana kadar 417 bin 328 kişiye virüs bulaştı, 31 bin 496 kişi yaşamını yitirdi. New York’u ortalama 223 binden fazla vakayla Kaliforniya ve 176 binden fazla vakayla New Jersey takip ediyor.

ABD’de Covid-19 testi yapılan kişi sayısı 33 milyon 193 bini, iyileşenlerin sayısı da 1 milyon 122 bini geçti.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı