ABD, Terörizm 2018 Ülkeler Raporunda Yine YPG’ye Yer Vermedi

ABD Dışişleri Bakanlığı, 2018 yılı terörle mücadele faaliyetlerinin değerlendirildiği raporun yayınladı. Türkiye bölümünde YPG ve Gülen yer almadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, her yıl açıkladığı terörizm ülkeler raporunun 2018 yılına ait versiyonunu yayımladı. DAEŞ ile mücadeleye raporda geniş yer ayrıldı ve ABD ev ortaklarının, uluslararası terör örgütü DAEŞ’ın yenilmesi ve yok edilmesinde büyük rol oynadığı vurgulandı. Raporda ayrıca, DAEŞ ile mücadele kapsamında Suriye ve Irak’ta elinde bulundurduğu 110 bin kilometrekare alan ile iki ülkedeki yaklaşık 7.7 milyon sivil halkın da vahşi örgüt yönetiminden kurtarıldığı yer aldı.

DAEŞ’e katılan yabancı uyruklu ülke vatandaşları için de raporda yer verildi. Diğer ülke vatandaşlarının kaçtıkları ülkelerde hala tehdit oluşturmaya devam ettiğine dikkat çekilen raporda, özellikle Avrupa ülkelerine, vatandaşı olan örgüt üyelerini geri almaları ve yargılamaları için çağrıda bulunuldu.

YPG YİNE TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK TANINMADI

Raporun Türkiye bölümün yer alan verilerde ise YPG ile ilgili ibarelere yine yer verilmedi. Türkiye’nin içeride terör örgütü PKK, dışarıda da terör örgütü DAEŞ ile mücadele ettiği vurgulandı. PKK’nın diğer terör örgütlerinde de görüldüğü gibi radikal ve aşırıcı ideolojilerle Türkiye sınırları içinde terör eylemleri gerçekleştirildiği belirtildi. Raporda PKK’nın Avrupa’da ciddi bir para topladığına yer verilirken, “Türkiye’nin YPG’yi PKK’nın uzantısı olarak gördüğü” şeklindeki ibarelerin, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da raporda yer verilmedi. Öte yandan Türkiye’nin DAEŞ’e karşı tutumu, terör örgütüne karşı aktif bir rol oynadı olarak yorumlandı.

GÜLEN İÇİN SÜRGÜNDE DİN ADAMI İFADESİ

YPG’nin terör örgütü olarak görülmediği raporda, “Türkiye’nin FETÖ’yü terör örgütü olarak tanımladığı” belirtildi, Fetullahçı Terör Örgütü elebaşı Fetullah Gülen için, “sürgünde din adamı” ifadesi kullanıldı. Raporda, FETÖ’nün ABD tarafından terör örgütü olarak tanınmadığı belirtildi ve FETÖ soruşturmaları dolayısıyla yapılan bazı operasyonlar üstü kapalı olarak eleştirildi.

TERÖRÜ DESTEKLEYEN ÜLKELER

Raporda ‘Terörizmin Devlet Sponsoları’ bölümünde ise; İran, Sudan, Suriye ve Kuzey Kore yer aldı. Kuzey Kore için, nükleer silahlarla bölgeyi ve komşularını tehdit etmesinin yanı sıra başka ülke sınırlarında suikastlar düzenlediği öne sürüldü. İran için de ayrı bir parantez açıldı ve bölgede ve dünya genelinde terör örgütlerine yılda bir milyar dolar kaynak aktardığı iddia edilerek “1984’ten beri terör destekçisi ülke olarak belirlenmiş olan İran, Lübnanlı Hizbullah ve Gazze’deki terör gruplarının yanı sıra Suriye ve Irak’taki çeşitli grupları destekleyerek 2018’de terör bağlantılı faaliyetlerine devam ediyor.” yorumu yapıldı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı