adplus-dvertising

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Güney Kore-Kuzey Kore sınırını ziyaret etti

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi beraberindeki kongre heyetiyle, Güney Kore-Kuzey Kore sınırı olan Kore Tarafsız Bölgesi’ni ziyaret etti.
Takip et
ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Güney Kore-Kuzey Kore sınırını ziyaret etti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, ABD-Çin arasında gerilime neden olan Tayvan ziyaretinin sonrasında Güney Kore’ye gelmişti. Pelosi, ziyareti çerçevesinde Güney Kore-Kuzey Kore sınırı olan Kore Tarafsız Bölgesi’ni ziyaret etti.

Pelosi kongre heyetinin Güney Kore ziyaretiyle alakalı yaptığı açıklamada, “Kore’de ABD Güçlerinin Kore Komutanı General Paul LaCamera liderliğindeki ABD kahramanlarıyla etkileşimde bulunmak bir ayrıcalıktı. Askerden Arındırılmış Bölge/Ortak Güvenlik Bölgesi (DMZ/JSA) ve Osan Hava Üssü’ne yaptığımız ziyaretlerde, Kore Yarımadası’nda demokrasi nöbetçileri olarak görev yapan askerlerimizin vatansever hizmetleri için kongreye ve ülkeye şükranlarımızı ilettik” şeklinde konuştu.

Pelosi, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon ile telefonda görüştü

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol’un tatilde olması sebebiyle yüz yüze görüşme gerçekleştiremeyen Pelosi, Devlet Başkanı Yoon ile telefonda görüştüğünü açıkladı. Pelosi, “Heyet, Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol ile bir telefon görüşmesi yapmaktan memnuniyet duydu. Görüşmede Başkan’a Kore’nin 28 bin ABD askeri ve ailelerine gösterdiği misafirperverlik için teşekkür ettik. Her mensup, Başkan ile sohbet ederek, özgür ve açık bir Hint-Pasifik’i ilerletmek için devam eden işbirliği alanlarını vurguladı” şeklinde konuştu.
Pelosi, “Kongre heyeti ziyaretimize devam ederken, bölgedeki ortaklıklarımızı güçlendirmeye, özgür ve açık bir Hint-Pasifik’i ilerletmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Pelosi’nin Tayvan ziyareti

Asya ziyaretine 1 Ağustos’ta Singapur’dan başlayan Pelosi, Malezya’nın sonrasında beraberindeki heyet ile beraber 2 Ağustos’ta Tayvan’ın başkenti Taipei’ye gelmişti. Pelosi’yi Songshan Havalimanı’nda Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu, Taipei’de bulunan Amerikan Enstitüsü Başkanı Sandra Oudkirk ve öbür yetkililer karşılamıştı. Pelosi, Tayvan Lideri Tsai Ying Wen ile bir araya gelmiş, Ying, Pelosi’ye “Uğurlu Bulutlar Düzeni” isimi verilen şeref madalyasını takmıştı. Öğle saatlerinde ise Pelosi, Tayvan’dan ayrılmıştı.
Öte yandan Pelosi, en son 1997’de dönemin ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Newt Gingrich tarafından ziyaret edilen Tayvan’a seyahat eden en üst düzey ABD’li yetkili olmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.