adplus-dvertising

ABD Tarım Bakanı Vilsack: “Rusya, gıdayı bir silah ve savaş aracı olarak kullanıyor”

ABD Tarım Bakanı Tom Vilsack, “Rusya, gıdayı bir silah ve savaş aracı olarak kullanıyor” şeklinde konuştu.
Takip et
ABD Tarım Bakanı Vilsack: “Rusya, gıdayı bir silah ve savaş aracı olarak kullanıyor”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Tarım Bakanı Tom Vilsack, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanı Mykola Solskyi ile bir araya geldiğin ve ABD ve Ukrayna’nın tarım ve gıda sektörleri arasındaki koordinasyonu geliştirmek ve gıda güvenliğini ele almak için stratejik bir ortaklık kurmak için Mutabakat Zaptı imzaladığını aktardı.

ABD Tarım Bakanı Vilsack: “Rusya, gıdayı bir silah ve savaş aracı olarak kullanıyor”

Vilsack yaptığı açıklamada, “Şubat ayından bu yana dünya, Rusya’nın Ukrayna’yı haksız yere işgaline ve bunun tarımsal imalata, ticarete ve en önemlisi gıda güvenliğine neden olduğu bozulmaya tanık oldu” şeklinde konuştu.
Rusya’nın eylemlerinden sadece Ukrayna halkının etkilenmediğine dikkat çeken Vilsack, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın Ukrayna’da üretilen tahıllara ve öbür temel gıda maddelerine ihtiyaç duyan Afrika ve Orta Doğu’daki ülkeler için de büyük tehditler yarattığını söyleyerek, “Rusya, gıdayı bir silah ve savaş aracı olarak kullanıyor ve bu tarım camiasının dayanamayacağı ve katlanmayacağı bir şey” şeklinde konuştu.

“Bu ileriye doğru atılmış mühim bir adım”

Ukrayna’nın dünyanın desteğine ihtiyacı olduğunu vurgulayan Vilsack, Ukrayna Gıda Bakanı Mykola Solskyi’ye ABD’nin Ukrayna’nın tarım sektörünün tekrardan inşası ve güçlendirilmesine yardımcı olacağını taahhüt ettiğini ifade ederek, “Bu Mutabakat Zaptı, uluslarımız arasındaki stratejik ortaklığı kuvvetlendirecek ve üretkenliği artırmak, tedarik zinciri problemlerini ele almak ve gıda güvenliği zorluklarını belirlemek için ortak gücümüzden yararlanacaktır. Bu ileriye doğru atılmış mühim bir adım ve uygulandığında küresel gıda güvensizliği ile beraber daha iyi mücadele etmemizi sağlayacak” şeklinde konuştu.

ABD Tarım Bakanı Vilsack: “Rusya, gıdayı bir silah ve savaş aracı olarak kullanıyor”

Mutabakat zaptı 3 sene yürürlükte olacak

3 sene boyunca yürürlükte olacak olan Mutabakat Zaptı ile ABD ve Ukrayna, üretkenliği artırmak ve her iki tarım sektörünü geliştirmek için mahsul imalatı, gelişen teknolojiler, iklim, akıllı uygulamalar, gıda güvenliği ve tedarik zinciri konularında tutarlı bilgi ve uzmanlık alışverişi üstünde çalışacaklar.

ABD Tarım Bakanlığının Dış Tarım Servisi ise, Ukrayna’ya hayvan sağlığı, biyogüvenlik, sıhhi ve bitki sağlığı kontrolleri için teknik yardım sağlayacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.