ABD Taliban’la Barış Görüşmelerini İptal Etti

ABD Başkanı Trump, ABD’nin Taliban ile yürüttüğü barış görüşmelerini durdurduğunu açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, aralarında 1 ABD askerinin de öldüğü Kabil’deki saldırının ardından Taliban ile devam etmekte olan barış görüşmelerine noktayı koyduğunu açıkladı. Öte yandan Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve bazı Taliban liderleri ile planlanmış olan görüşmeleri de iptal ettiğini duyurdu.

ABD Başkanı Trump kararı, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamayla duyurdu. Trump attığı tweette, “Bazı önemli Taliban liderleri ve Afganistan Cumhurbaşkanı, Pazar günü ayrı ayrı saatlerde Camp David’e gelecekleri ve gizli görüşmeler yapılacaktı. Fakat ne yazık ki Taliban, yanlış kozlar elde etmek amacıyla içlerinde bir askerimizin de olduğu 12 kişinin ölümüne neden olan saldırıyı düzenledi. Derhal görüşmeleri iptal ettim ve barış görüşmelerine noktayı koydum” ifadelerini kullandı.

“DAHA KAÇ YIL BOYUNCA SAVAŞMAYA İSTEKLİLER?”

Trump, Taliban’ın bu saldırılarla birlikte kendi pozisyonunu güçlendirmek istediğini belirtti ve “Bu kadar önemli olan barış görüşmeleri sürecinde bir ateşkese bile mutabık olamayan Taliban, demek ki anlamlı bir anlaşma yapabilecek müzakere gücüne sahip değil. Daha kaç yıl boyunca savaşmaya istekliler?” ifadelerini kullandı.

SALDIRIDA 12 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Afganistan’ın başkenti Kabil’de geçen hafta, bomba yüklü bir minibüsle saldırı düzenlenmiş, ikisinin NATO askeri olduğu toplam 12 kişi yaşamını kaybetmişti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı