ABD, Suudi Arabistan’da bulunan hava savunma sistemlerini geri aldı!

AP, ABD’nin Suudi Arabistan’daki gelişmiş hava savunma sistemlerini ve Patriot bataryalarını geri çektiğini bildirdi. ABD’nin bu adımı, Husilerin Suudi Arabistan’a yönelik füze saldırılarının devam ettiği dönemde geldi.
Takip et
ABD, Suudi Arabistan’da bulunan hava savunma sistemlerini geri aldı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Associated Press (AP) Haber Ajansı, ABD’nin Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ın 115 kilometre güneydoğusunda bulunan Prens Sultan Hava Üssü’ndeki gelişmiş hava savunma sistemlerini geri çektiğini bildirdi.

Ajans, Planet Labs firmasına ait uydu görüntülerinde, hava üssünde pistin hemen güneybatısında, 1 kilometrekarelik bir alanda konuşlu bazı Patriot bataryalarının ve Terminal Yüksek İrtifa Alan Savuna Sistemi’nin (THAAD), ağustos ayının sonlarından itibaren boşaltıldığını söyledi.

ABD, Suudi Arabistan’da bulunan hava savunma sistemlerini geri aldı!

THAAD sistemi balistik füzeleri Patriot füzelerine göre daha yüksek bir irtifada yok etme kapasitesine sahip.

AP, Hava Üssü’ndeki faaliyetler ve araç hareketlerinin devam ettiğine dikkat çekti. Fakat cuma günü alınan yüksek çözünürlüklü görüntülerin analizlerinde bataryaların boş oldukları gün yüzüne çıktı.

ABD, Suudi Arabistan’da bulunan hava savunma sistemlerini geri aldı!

AP’ye göre, Suudi Arabistan’daki ABD hava savunma sistemlerinin başka bölgelere konuşlandırılması söylentileri aylardır Washington’da dolaşıyordu. Bunun sebebi ise Çin ve Rusya gibi küresel aktörlerle karşı karşıya gelme riskinin artması.

ABD’nin bu hamlesi, Husilerin Suudi Arabistan’ın Abha şehrindeki havaalanına yönelik saldırısında 8 kişinin yaralanmasının sonrasında geldi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, AP’nin konuyla alakalı sorusuna yanıtında, Washington’un Suudi Arabistan’daki bazı hava savunma ekipmanlarının tekrardan konuşlandırıldığını kabul etti. Fakat ABD’nin Orta Doğu müttefiklerine “geniş ve derin” bağlılığının altını çizdi.

Kirby, “Savunma Bakanlığımız, ABD’nin ulusal çıkarlarını ve bölgesel ortaklıklarımızı desteklemek için Orta Doğu’da binlerce askerimizi ve en gelişmiş hava gücümüz ve deniz kabiliyetlerimizden oluşan kuvvetli imkanlarımızı bulunduruyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD’nin hava savunma sistemlerini ülkeden çekmesini kabul eden Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı ise bu adımın ortak mutabakatlar neticesinde gerçekleştirildiğini belirtti. Bakanlık, Suudi Arabistan’ın kara, hava ve deniz sahalarını savunmaya muktedir olduğunu vurguladı.

Prens Sultan Hava Üssü, 2019’da ülkedeki petrol imalat alt yapısına büyük hasar veren füze ve drone saldırılarının sonrasında binlerce ABD askerine ev sahipliği yapmıştı.

Yemen’deki İran destekli Husiler bu saldırıları üstlense de bazı uzman analizleri ve saldırı bölgelerinden toplanan füze kalıntıları, saldırıların doğrudan İran tarafından düzenlendiğine işaret etmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.