adplus-dvertising

ABD: “Shireen Abu Akleh’in ölümünden muhtemelen IDF sorumlu”

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail kuvvetleri tarafından Filistin’de gerçekleştirilen saldırıda Al Jazeera muhabiri Shireen Abu Akleh’i öldüren kurşunun İsrail Savunma Güçleri (IDF) mevzilerinden geldiğini söyleyerek, “Shireen Abu Akleh’in ölümünden muhtemelen IDF sorumlu” şeklinde konuştu.
Takip et
ABD: “Shireen Abu Akleh’in ölümünden muhtemelen IDF sorumlu”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Filistin’in Batı Şeria bölgesinde 11 Mayıs’ta İsrail kuvvetleri tarafından açılan ateş neticesi başından vurularak yaşamını yitiren Al Jazeera muhabiri Shireen Abu Akleh’nin ölümüne neden olan kurşun üstünde yapılan balistik araştırmaya dair neticeler ABD tarafından paylaşıldı. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Son derece detaylı bir adli analizden sonra ABD Güvenlik Koordinatörü (USSC) tarafından denetlenen bağımsız, üçüncü taraf denetçiler, Filistinli-ABD’li basın mensubu Shireen Abu Akleh’i öldüren kurşunun kaynağı konusunda kesin bir neticeye varamadılar” dendi.

USCC, İsrail ve Filistin taraflarının soruşturmalarını inceledi

Balistik uzmanları merminin ağır hasarlı olması sebebiyle net bir neticeye varamadığı aktarılan açıklamada, “USSC’ye son birkaç hafta içinde hem İsrail Savunma Güçleri (IDF) hem de Filistin tarafının soruşturmalarına tam erişim izni verildi. Her iki soruşturmayı da inceleyen USSC, Shireen Abu Akleh’in ölümünden muhtemelen IDF mevzilerinden gelen silah atışlarının sorumlu olduğu sonucuna vardı” dendi.

“Abu Akleh’in ölümü trajik şartların neticesi”

USSC’nin inceleme çerçevesinde İsrail kuvvetlerinin Abu Akleh’i kasıtlı olarak öldürdüğüne inanmak için hiçbir neden bulunmadığı sonucuna vardığı söylenen açıklamada, Abu Akleh’in ölümünün IDF liderliğindeki bir askeri operasyon sırasındaki trajik şartların neticesi olduğu aktarıldı.

“Hesap verebilirliği teşvik edeceğiz”

ABD’nin, söz konusu soruşturmada İsrail ile Filistin’in işbirliğini takdir ettiği söylenen açıklamada, “Sonraki adımlar konusunda İsrail ve Filistin ile ilişki içinde olmaya devam edeceğiz ve hesap verebilirliği teşvik edeceğiz. Ebu Akleh ailesine tekrar en derin taziyelerimizi sunuyoruz” dendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.