ABD Senatosundan FaceApp Araştırılsın Önerisi!

ABD senatosu azınlık grubu lideri Chuck Schumer, FaceApp hakkında bir araştırma yapılması için FBI ve FTC'ye çağrıda bulundu.
Takip et
ABD Senatosundan FaceApp Araştırılsın Önerisi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kullanıcıların fotoğraflarını yaşlandıran uygulama FaceApp, güvenlik tehdidiyle ABD’li senato üyesi Chuck Schumer tarafından eleştirildi. Schumer, kişisel Twitter hesabından yayınladığı bir yazıda, ABD vatandaşlarının kişisel verilerinin ABD vatandaşlarının kişisel verilerinin düşmanca bir yabancı güce gidebileceği düşüncesiyle derin bir rahatsızlık duyduğunu söyledi.

FaceApp’ın, son günlerde viral hale gelmesiyle birlikte, uygulamanın üreticisi Rus şirket hakkında gizlilik kaygıları dile getiriliyor. FaceApp ise daha önce de olduğu gibi iddiaları reddediyor. FaceApp’ın üreticisi Wireless Lab, kullanıcıların fotoğraflarını kalıcı olarak saklamadığını ve veri toplamadığını, sadece kullanıcılar tarafından düzenleme için seçilen belirli fotoğrafların uygulamaya yüklendiğini söyledi. Petersburg merkezli şirket, yüklenen fotoğrafların işlem uygulandıktan sonra silindiğinin de altını çizdi.

FBI VE FTC’YE ÇAĞRIDA BULUNDU

Uygulamanın temel araştırma – geliştirme ekibi Rusya’da bulunsa da, kullanıcı verileri Rusya’ya aktarılmıyor. Ancak Schumer, yine de FBI ve Federal Ticaret Komisyonu’ndan FaceApp’ı araştırmasını istedi. Yayınladığı yazıda, “Uygulama üzerinden toplanan verilerin gizliliği ve kullanıcıların bu fotoğraflara kimlerin erişebileceğinin farkında olup olmadığına dair ciddi endişelerim var” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.