adplus-dvertising

ABD Savunma Bakanı Austin: ‘Bu çatışmayı sona erdirecek kişi Putin’dir’

ABD ve müttefiklerinin Ukrayna’nın savunmasını kuvvetlendirme konusunda hızlı hareket etmeleri gerektiğini vurgulayan ABD Savunma Bakanı Llyod Austin, çatışmanın bitmesi için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in karar vermesi gerektiğini ifade ederek, “Rusya askeri yetenekler açısından zayıfladı” şeklinde konuştu.
Takip et
ABD Savunma Bakanı Austin: ‘Bu çatışmayı sona erdirecek kişi Putin’dir’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’nın Ukrayna’daki işgali karşısında Ukrayna’nın savunmasını kuvvetlendirme ve silah sağlama konularını görüşmek üzere Almanya’nın Rheinland-Pfalz eyaletinde bulunan Ramstein Hava Üssü’nde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da katıldığı “Ukrayna’ya Yönelik Savunma ve Güvenlik İstişare Grup Toplantısı” düzenlendi. Görüşme sonrası basın açıklaması yapan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, “Dünyanın dört bir yanından uluslar, Rusya’nın emperyal saldırganlığına karşı mücadelesinde Ukrayna’yı destekleme kararlılığında birleşiyorlar” şeklinde konuştu.

“Kaybedecek zamanımız yok. Bu yüzden hızlı hareket etmeliyiz”

Austin, “Mühim ve son derece yapıcı bir gün oldu. Harika münakaşalar yaptık ve zengin bir etkileşim gerçekleştirdik. Hepimiz Ukraynalıların karşılaştığı zorluklara dair şeffaf ve ortak bir anlayışla yola çıkıyoruz. Rekor sürede beraber yaptığımız çalışma, savaş alanında büyük bir fark yarattı. Başkan Zelenskiy de bunu açıkça söyledi. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler Ukrayna’nın acil ihtiyaçlarını karşılamak için harekete geçti. Bu doğrultuda her gün daha da fazlasını görüyoruz. Ama kaybedecek zamanımız yok. Bu yüzden hızlı hareket etmeliyiz” şeklinde konuştu.

Ukrayna’ya sağlanacak savunma araçlarına değinen Austin, Almanya’nın Ukrayna’ya 50 tane Gepard tipi uçaksavar tedarik etme kararını “mühim bir hareket” olarak nitelendirdi. Austin, “Bu sistemler Ukrayna için gerçek bir kapasite sağlayacak” ifadelerini kullanarak, İngiltere’nin ek uçaksavar sistemi, Kanada’nın ise zırhlı araçlar göndereceğini aktardı.

ABD ve müttefiklerin Ukrayna’nın Rus işgaline karşı savunma ihtiyaçlarını ve savaş stratejisini görüşmek üzere bakanların ayda 1 defa bir araya geleceğini belirten Austin, “Ukrayna’nın savunmasına uzun vadeli destek konusunda gerçekleştirdiğimiz mühim oturumda, Ukrayna’ya sarsılmaz desteğimizi gösterdik” şeklinde konuştu.

“Bu çatışmayı sona erdirecek kişi Putin’dir”

Ukrayna’daki savaşın sona ermesinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bağlı olduğunu söyleyen Austin, “Bence ilk adım bu çatışmayı sona erdirmek. Bunu sona erdirecek kişi ise Putin’dir. Çünkü savaşı o başlattı” şeklinde konuştu. Putin’in Ukrayna’ya saldırılarını “haksız” olarak nitelendiren Austin, gerginliğin azaltılmasının Putin’in vereceği karara bağlı olacağını ifade ederek, “Gerilimi azaltmak ve müzakere masasına geri dönmek Putin’in kararı olacaktır. Ve gerçekten hepimiz bunun olduğunu görmek isteriz” şeklinde konuştu.

“Rusya askeri yetenekler açısından zayıfladı”

Rusya’nın Ukrayna’daki saldırganlığının komşu ülkelere genişlemesinin engelleneceğini belirten Austin, “Rusya’nın kara kuvvetleri açısından kayıpları oldukça fazladır. Çok fazla ekipman kaybettiler ve bu yüzden askeri yetenekler açısından başladıklarından daha zayıflar. Ticaret kısıtlamaları sebebiyle bunu değiştirmeleri onlar için daha zor olacak. Bu biçimde, çatışmanın başlangıcında gördüğümüz, komşularına zorbalık etme kabiliyetlerine sahip olmadıklarından bir defa daha emin olacağız” şeklinde konuştu.
Austin, Moldova’daki patlamalara ilişkin sorular karşısında ABD’nin hala patlamaların sebebini araştırdığını belirtti. Austin, çatışmanın Ukrayna’nın ötesine yayılmasına dair endişelere ilişkin, “Asla herhangi bir yayılma görmek istemiyoruz. Ukrayna’nın başarılı olmasını temin etmek için elimizden gelen her şeyi yaptığımızdan emin olmak mühimdir” şeklinde konuştu.

“Nükleer silahlar hakkındaki spekülasyonlar tehlikeli ve yararsız”

Austin, nükleer silahların kullanılması olasılığının “çok tehlikeli ve yararsız” olduğunu düşündüğünü belirterek, “Kimse nükleer bir savaş görmek istemez, nükleer silahların kullanımıyla alakalı spekülasyonların yararsız ve tehlikeli olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.