ABD savaş gemisi İstanbul’da resepsiyon verip toplantı düzenledi!

İstanbul Sarayburnu Limanı’na demir atan ABD Donanmasının 6. Filosu’nun amiral gemisi LCC 20 Borda numaralı USS Mount Whitney’de resepsiyon verildi ve basın toplantısı düzenlendi.
Takip et
ABD savaş gemisi İstanbul’da resepsiyon verip toplantı düzenledi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Resepsiyon, İstiklal Marşı ve ABD milli marşının okunmasından sonra başladı.

Açılış konuşmasını yapan 6. Filo Komutanı Eugene H. Black, ABD savaş gemisine ve mürettebata ev sahipliği yaptığı için İstanbul halkına ve Türkiye’nin misafirperverliğine teşekkür etti.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyleyen Black, Türkiye ile denizcilik alanında yaptıkları iş birliğinin çok mühim olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin NATO’nun kıymetli bir mensubu olduğunu dile getiren Black, Türkiye ile ABD’nin birer NATO müttefiki olarak iş birliği yapmaları ve beraber hareket etmelerinin önemine vurgu yaptı.

Black, NATO içinde kuvvetli bir dayanışmanın olduğunu ifade ederek, “Burada olmak ve denizcilik alanındaki iş birliğimizi derinleştirmek çok mühim. Türkiye çok kıymetli bir NATO müttefikimizdir. İş birliği ve beraber hareket etme yeteneğimiz NATO’nun dayanışmasına ve kuvvetine dayanıyor. Denizlerde istikrar son derece mühim. Karadeniz bölgesinde ekonomik refahın sağlanması denizde sağlanacak istikrara bağlı. Türkiye, Karadeniz’de güvenliğin sağlanmasında çok mühim bir role sahip.” diyerek konuştu.

Denizlerde güvenliğin sağlanması için ortak değerler doğrultusunda hareket edilmesi gerektiğine işaret eden Black, gelecekte olası tehditlere karşı beraber hareket edilmesinin önemini anlattı.

“FARKLILIKLARA KARŞIN ABD-TÜRKİYE STRATEJİK ORTAK”

ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield ise ABD donanma gemisinin İstanbul’da olmasından büyük bir memnuniyet işittiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden’in Roma’da bir araya geldiklerini hatırlatan Satterfield, Türkiye ile ABD’nin NATO’nun iki mühim müttefiki olduğunu ifade etti.

Farklılıklara karşın ABD ve Türkiye’nin stratejik ortak olduğunu kaydeden Satterfield, “Türkiye mühim bir devlettir. Türkiye, ABD’nin, NATO’daki en müttefiklerinden biri. Türkiye hem bölge hem de Avrupa bölgesi için de son derece mühim bir ülke. ABD ile Türkiye ilişkilerini ilerletmek için elimizden gelen her şeyi yapmaya kararlıyız.” şeklinde konuştu.

GEMİ YARIN KARADENİZ’E GEÇECEK

ABD donanması 6. Filosu’nun amiral gemisi LCC 20 Borda numaralı USS Mount Whitney, 1 Kasım akşamı Sarayburnu Limanı’na demirlemişti. Savaş gemisinin yarın İstanbul’dan Karadeniz’e hareket etmesi planlanıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.