adplus-dvertising

ABD, Rusya’nın füze denemesinden endişeli değil

ABD’li yetkililer, Rusya’nın kıtalararası balistik füze denemesinin önceden planlandığını ve ABD’nin uluslararası anlaşmalar dahilinde bilgilendirildiğini ifade ederek, ABD’nin füzeyi takip ettiğini ve endişelenmediğini aktardı.
Takip et
ABD, Rusya’nın füze denemesinden endişeli değil
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’nın Sarmat isimli kıtalararası balistik füzeyi test etmesinin sonrasında ABD tarafından açıklama geldi. İki ABD’li yetkili basına verdikleri demeçte, Rusya’nın kıtalararası balistik füze denemesinin önceden planlandığını söyleyerek, ABD’nin uluslararası anlaşmalar dahilinde füze denemesi hakkında bilgilendirildiğini aktardı. ABD’nin füzeyi takip ettiğini ve endişelenmediğini aktaran yetkililer, ABD’nin bu füzenin henüz Rus envanterinde operasyonel olmadığını değerlendirdiğini ifade etti.

Hem Rusya hem de ABD, mevcut bir uluslararası anlaşma uyarınca herhangi bir olaydan kaçınmak için öbür ülkeleri testlerden haberdar ediyor.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby basın mensuplarına verdiği demeçte, “Bu tür testler standart ve sürpriz değildir” ifadelerini kullanarak, söz konusu füze testinin ABD yahut müttefikleri için bir tehdit olarak görmediğini açıkladı. Kirby, ABD Savunma Bakanlığının, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı kanun dışı ve sebepsiz saldırganlığına odaklanmaya devam ettiğini aktardı.

Rus füzesi hedefini başarıyla vurdu

Rusya Savunma Bakanlığı, TSİ 15.12’de, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in emri ile Arhangelsk bölgesindeki Plesetsk Uzay Üssünden, Sarmat isimli kıtalararası balistik füzenin ilk fırlatma testini gerçekleştirdiğini duyurmuş, füzenin Kamçatka Adası’ndaki Kura Eğitim Sahası’nda tespit edilen hedefi başarıyla vurduğunu bildirmişti.

Sarmat’ın, Rusya’ya ait 1988 senesinde geliştirilen Voyevoda balistik füzesinin yerini alacağı söylenirken, füzenin kuzey ve güney kutup hedeflerini aşabildiği ve 11 ile 18 bin kilometre menzili olduğu tahmin ediliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.