adplus-dvertising

ABD, Rusya ile savaşta girebilir! New York Times uyardı…

Kongre, 40 milyar dolarlık yeni yardım paketini onaylarken Amerikan New York Times gazetesi, ABD’nin Ukrayna savaşına ‘kontrolsüz bir biçimde’ dahil olabileceği uyarısında bulundu. Askeri yardımlar konusunda bir sınır çizilmesi gerektiği vurgulandı.
Takip et
ABD, Rusya ile savaşta girebilir! New York Times uyardı…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Amerikan Kongresi, Ukrayna’ya yönelik 40 milyar dolarlık yeni yardım paketini nihai onay için ABD Başkanı Joe Biden’a gönderirken, ülkenin en mühim gazetesi New York Times (NYT), Beyaz Saray’a bu savaşa daha çok dahil olunmaması çağrısında bulundu. New York Times gazetesi bir başyazı ile Biden yönetiminin Ukrayna politikasında mühim boşluklar olduğunu iddia etti.

ABD, Rusya ile savaşta girebilir! New York Times uyardı…

Gazete, Washington’ın Ukrayna’ya hem kritik istihbarat katkısı hem de giderek artan ölçüde askeri yardım yaptığına dikkat çekerek, bu vaziyetin Rusya ile daha büyük çatışmalara yol açabileceğini söyledi. NYT, Ukrayna’nın müdafaa edilmesi gerektiğini savunurken, Rusya ile topyekûn bir savaşa sürüklenmenin ABD’nin çıkarına olmadığını vurguladı. Biden yönetimine Kiev’e yardımın sınırlarını saptaması çağrısında bulunuldu.

‘HEDEF BELİRSİZ’

NYT, Biden yönetiminin bu konuya dair politikasının da giderek belirsizleşmeye başladığını yazdı. Gazete, ABD’nin iki tarafın buluşacağı bir anlaşma ile bu savaşı sonlandırmayı mı yoksa Rusya’yı kalıcı olarak zayıflatmayı hedeflediğinin belli olmadığına dikkat çekti. NYT, Rusların ölümünü ve savaş gemilerinin batırılmasını sağlayan Amerikan istihbarat akışının, bu savaşın daha çok yayılmasını önleme maksadıyla bağdaşmadığını da ekledi.

ABD, Rusya ile savaşta girebilir! New York Times uyardı…

ABD, Rusya ile savaşta girebilir! New York Times uyardı…

‘RUSYA NÜKLEER GÜÇ’

Gazete öte yandan, Rusya’nın Ukrayna savaşında zorlanmasına rağmen halen kuvvetli bir askeri aygıta sahip bir nükleer süper güç olduğunu hatırlattı. Demokrat Parti’nin önde gelen adlarının ‘kesin zafer’ gibi söylemlerinin heyecan verici olduğunu, fakat bunların uzakta olan müzakereleri yakınlaştırmadığını söyledi. Öte Yandan Rusya’nın 2014’ten sonra Ukrayna’dan ele geçirdiği toprakların hepsinden vazgeçmesini beklemenin gerçekçi olmadığını da aktardı.

‘NET BİR SINIR ÇİZİLMELİ’

Gazete, ABD’yi kasım ayında Kongre seçimlerinin beklendiğini hatırlatarak, Amerikan kamuoyu Ukrayna saflarında yer alsa da geçinme ve yüksek enflasyon gibi konuların seçmen için ilk sırada yer aldığını söyledi. NYT, Biden yönetiminin Ukrayna hükümetine hitaben ABD ve NATO’nun bu savaşa ne kadar dahil olacağı konusunda net bir sınır çizmesi gerektiğini vurguladı.

ASKERİ YARDIM 4 MİLYAR DOLARI BULDU

ABD, Rusya işgalinin başladığı 24 Şubat tarihinden bu yana Ukrayna’ya kapsamlı askeri yardım paketleri sunmaya devam ediyor. Bu paketlerden 100 milyon dolar değerindeki 10’uncusunu Amerikan Dışişleri Bakanlığı önceki gün onayladığını duyurdu. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı açıklamada, “Bu, Rusya’nın 24 Şubat’ta zalimce ve sebepsiz yere Ukrayna işgalini başlatmasından bu yana, Ukrayna’ya toplam ABD askeri yardımını silah ve teçhizat olarak ortalama 3.9 milyar dolara çıkarmış oldu” şeklinde konuştu. ABD, daha önce Ukrayna’ya çok sayıda Javelin tanksavar, Stinger uçaksavar sistemleri ve Switchblade ‘kamikaze’ dronları sağlamıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.