adplus-dvertising

ABD, Rus petrolü için alternatifi Venezuela’da arayacak

Rusya’ya yönelik ambargolar sonrası Amerikalı ve Avrupalı petrol firmalarının Venezuela’daki faaliyetlerine tekrardan başlayacağı açıklandı.
Takip et
ABD, Rus petrolü için alternatifi Venezuela’da arayacak
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’ya uygulanan yaptırımlarla beraber dünya enerji piyasalarında oluşan açığın Venezuela ham petrolü ve gazı ile doldurulması gündemdeki yerini koruyor.

Bu konuda ilk adım atılırken Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bolivarcı Venezuela hükümeti, ABD’nin, Avrupalı ve ABD’li petrol firmalarına Venezuela’daki operasyonlarını müzakere etmek ve tekrardan başlama yetkisi verdiğine yönelik haberleri doğruladı ve onayladı.” ifadesini kullandı.

ABD, Rus petrolü için alternatifi Venezuela’da arayacak

Rodriguez, ülkesine yönelik yaptırımların tamamen kaldırılması için mücadelelerine devam edeceklerini vurgulayarak, “Dünya, Venezuela’nın ekonomik toparlanma yolunda ilk adımlarını kendi çabasıyla attığını, meşru olmayan yaptırımları ve insanlık dışı ablukayı kınayarak aştığını biliyor. Halkımız, son dönemlerdeki çalışmalarımızı ve başarılarımızı gururla takip ediyor.” şeklinde konuştu.

Venezuela’nın demokratik değerlere bağlı bir ülke olduğunu söyleyen Rodriguez, diyaloğun teşvik edilmesi için çaba göstereceklerini kaydetti.
ABD, Rus petrolü için alternatifi Venezuela’da arayacak

Haberlerde, ABD’nin, Avrupalı ve ABD’li petrol firmalarına Venezuela’daki faaliyetlerine tekrardan başlamaları konusunda ise yetki verdiği iddia edildi.

ABD, Rus petrolü için alternatifi Venezuela’da arayacak

Uzmanlar, ABD’nin 2019 senesinde diplomatik ilişkilerini kesmiş olmasına karşın Amerikalı heyetin Venezuela’ya yaptığı bu ziyaretinin arkasında hem enerji piyasasında Rusya’ya olan bağımlılığı azaltmak hem de Rusya’nın Latin Amerika’daki en mühim ortaklarından olan Venezuela’yı kendisi ve bölge için potansiyel bir tehdit olmaktan çıkarmak olduğunu söylüyor.

Maduro bir kaç gün önce, Venezuela’nın kendisine yaptırım uygulayan Amerika ve Avrupa dahil herkese petrol satabileceğini, siyasi konuların ekonomik ilişkileri etkilememesi gerektiğini ve Venezuela’da imalat yapmak isteyen yabancı yatırımcılara Venezuela’nın kapılarının ardına kadar açık olduğunu belirtmişti.

Maduro hükümetinin yaptırımları delmek için özellikle 2019 senesinden bu yana Rus enerji firmaları ve bankalarıyla ilişkilerini kuvvetlendirdiği ve Rusya’nın Venezuela’da mühim yatırımlar yaptığı biliniyor.

Amerika yaptırımlardan önce günlük ortalama 500 bin varil petrol alımıyla Venezuela’nın en mühim ithalatçılarından biriydi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.