adplus-dvertising

ABD, Rus güçlerinin Ukrayna’da “savaş suçları” işlediğini değerlendiriyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “ABD hükümetinin şu anda mevcut olan bilgilere dayanarak, Rus kuvvetlerinin Ukrayna’da savaş suçları işlediğini değerlendirdiğini açıklayabilirim” şeklinde konuştu.
Takip et
ABD, Rus güçlerinin Ukrayna’da “savaş suçları” işlediğini değerlendiriyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın Ukrayna’da ortalama 1 aydır devam ettirdiği saldırılara ilişkin, Rusya’nın Ukrayna’da savaş suçları işlediğini dair yazılı açıklama yayınladı. Yayınlanan açıklamada Blinken, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sebepsiz ve haksız savaşını başlatırken, Ukrayna genelinde ölüme ve yıkıma neden olan bir şiddete sebep oldu. Sivilleri kasten hedef alan ve ayrım gözetmeyen saldırılara ilişkin çok sayıda güvenilir rapor gördük” şeklinde konuştu.

Blinken, “Bugün, ABD hükümetinin şu anda mevcut olan bilgilere dayanarak, Rus kuvvetlerinin Ukrayna’da savaş suçları işlediğini değerlendirdiğini açıklayabilirim. Değerlendirmemiz, kamu ve istihbarat kaynaklarından elde edilen mevcut bilgilerin dikkatli bir biçimde gözden geçirilmesine dayanmaktadır. Herhangi bir ileri sürülen suçta olduğu gibi, belirli davalarda cezai suçun tespit edilmesinden nihai olarak, suç üstünde yargı yetkisine sahip bir hukuk mahkemesi sorumludur” şeklinde konuştu.

Blinken, “ABD hükümeti, savaş suçu raporlarını izlemeye devam edecek ve topladığımız bilgileri müttefikler, ortaklar ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla uygun biçimde paylaşacaktır. Cezai soruşturmalar da dahil olmak üzere mevcut her aracı kullanarak hesap verebilirliği sürdürmeye kararlıyız” ifadelerini kullandı.

“Rusya, sivillerin bulunduğu açıkça belirli olan yerleri hedef aldı”

Rus kuvvetlerinin apartmanları, okulları, hastaneleri, kritik altyapıları, sivil araçları, alışveriş merkezlerini ve ambulansları yok ederek binlerce masum sivili öldürdüğünü yahut yaraladığını aktaran Blinken, “Rus kuvvetlerinin vurduğu birçok yerin siviller tarafından kullanımda olduğu açıkça söylenmişti. BM İnsan Hakları Yüksek Komitesinin 11 Mart tarihli raporunda açıkça belirttiği gibi bu hedeflere Mariupol doğum hastanesi de dahildir” şeklinde konuştu.

“Halkın iradesini kırmak için kentleri bombalamayı yoğunlaştırdılar”

Rus kuvvetlerinin kasten sivilleri hedef aldığına dikkat çeken Blinken, “Rusya, Mariupol’de büyük harflerle Rusça “çocuklar” kelimesiyle açıkça belirtilmiş olan bir tiyatroyu vurdu. Putin’in kuvvetleri aynı yöntemleri Grozni, Çeçenya ve Suriye’nin Halep şehrinde de kullandı. Burada halkın iradesini kırmak için kentleri bombalamayı yoğunlaştırdılar” ifadelerini kullandı.

Rus kuvvetlerinin acımasız saldırılarını sürdürdüğü her gün aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu masum sivillerin sayısının katlanarak artığını vurgulayan Blinken, “22 Mart itibariyle, Mariupol’daki yetkililer, sadece bu kentte 2 bin 400’den fazla sivilin öldürüldüğünü belirtti. Birleşmiş Milletler ise ölü ve yaralılar da dahil olmak üzere 2 bin 500’den fazla sivil zayiatı resmi olarak doğruladı. Gerçek ölü sayısının muhtemelen daha yüksek olduğu vurgulandı” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.