ABD, Petrol Sahalarındaki Askerlerini Çekmeyecek

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Suriye'de petrol sahalarında olan ABD askerlerinin çekilmeyeceğini söyledi.
Takip et
ABD, Petrol Sahalarındaki Askerlerini Çekmeyecek
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Suriye'nin kuzeydoğusunda yer alan petrol sahalarına yakın yerlerde olan ABD askerlerinin çıkmayabileceklerini duyurdu. Esper, ABD hükumetinin bu askerler hakkındaki kararının kesinleşmediğini ifade etti.

PETROL SAHALARINDAKİ ASKERLER ÇEKİLMİYOR

Afganistan gezisinde basın mensuplarına açıklamalar yapan Esper, petrol sahalarına yakın yerlerde olan bu askerlerin bugün fiilen başlayan çekilmeye katılmadığını söyledi. ABD Savunma Bakanı, bu yerlerdeki askerlerin Suriye Demokratik Güçleri'yle (SDG) beraber 'IŞİD'in ve başkalarının petrol sahasına erişimini önlemek' için orada olduğunu ifade etti ve 'bazılarının çekilmeyebileceğini' ilave etti.

'Çekilmeme' doğrultusunda bir seçeneği şimdilik hükumete sunmadığını bildiren Esper, "Ancak Pentagon'un işi, farklı seçeneklere bakmaktır" dedi.

200 KADAR ASKER BIRAKACAKLAR

Amerikan New York Times (NYT) gazetesinin üst düzey bir görevliden aldığı bilgilere göre Trump, Pentagon'un Suriye'nin doğusunda 200 kadar asker bırakmayı teklif eden planını onaylayacak.

Haberde söz hususu planın iki sebebe dayandığı ve bunların DEAŞ'la mücadele ve Suriye'nin doğusunda yer alan petrol bölgelerinin Esed güçleri ile Rusya'nın eline geçmemesi olduğu bildirildi.

Kısa zaman önce Suriye'nin kuzeyindeki bin kadar ABD askerinin hepsinin çekileceğini söyleyen Trump, söz hususu asker bırakma kararını kabul ederse ikinci defa "Suriye'den asker çekme" meselesinde geri atmış olacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.