adplus-dvertising

ABD: “Nükleer anlaşmayı canlandırmanın tek yolu İran’ın gereksiz taleplerinden vazgeçmesi”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD’nin nükleer anlaşmaya geri dönüş için her şeyi zaten yaptığına inandığını ifade ederek, nükleer anlaşmayı canlandırmanın tek yolunun İran’ın lüzumsuz taleplerinden vazgeçmesi olduğunu söyledi.
Takip et
ABD: “Nükleer anlaşmayı canlandırmanın tek yolu İran’ın gereksiz taleplerinden vazgeçmesi”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İran, ABD ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki nükleer anlaşmaya geri dönüş müzakereleri aylar sonra 4 Ağustos’ta tekrardan Avusturya’nın başkenti Viyana’da başlamış, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell “son metni” ortaya koyduğunu aktarmıştı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin nükleer anlaşmaya geri dönüş için müzakere edilebilecek her şeyin zaten yapıldığına inandığını ifade ederek, nükleer anlaşmayı canlandırmanın tek yolunun İran’ın lüzumsuz taleplerinden vazgeçmesi olduğunu söyledi. Price, “İran’ın JCPOA’ya (Kapsamlı Ortak Eylem Planı) uyumun karşılıklı olarak geri dönmesini sağlamanın tek yolu, JCPOA’nın kapsamını aşan daha çok kabul edilemez talepten vazgeçmesidir. Biz uzun süredir bu istekleri lüzumsuz olarak nitelendiriyoruz” şeklinde konuştu.

ABD’nin AB’nin nükleer anlaşmayı tekrardan canlandırmaya ilişkin “son” metnine cevabını özel olarak vereceğini belirten Price, herhangi bir zaman çizelgesi vermedi.

İran, AB’nin nükleer anlaşmaya ilişkin son metnine cevabını gece yarısına kadar bildireceğini açıklamıştı
İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ise yaptığı açıklamada, AB’nin nükleer anlaşma için ortaya koyduğu son metne İran’ın cevabını içeren yazılı metni saat 24.00’e kadar göndereceklerini ifade etmişti. Abdullahiyan öte yandan, İran heyetinin müzakereler için tekrardan Viyana’ya hareket ettiğini söylemişti.

Nükleer anlaşmaya dönüş müzakereleri

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin 5 daimi mensubu (İngiltere, ABD, Çin, Fransa, Rusya) ve Almanya ile İran arasında 2015 senesinde “Kapsamlı Ortak Eylem Planı” isimi verilen ve İran nükleer faaliyetlerinin denetlenmesini içeren anlaşma imzalanmıştı. Eski ABD Başkanı Donald Trump 2018 senesinde tek taraflı olarak anlaşmadan çekilmiş, İran yönetimi de nükleer faaliyetlerini anlaşma öncesine döndürmüştü. Bunun üstüne ABD yönetimi, İran’ı ağır ekonomik yaptırımlarla hedef almıştı. Nükleer anlaşmaya dönüş için Avusturya’nın başkenti Viyana’da Nisan 2021’de İran, Fransa, Rusya, Çin, İngiltere ve Almanya arasında müzakerelere başlanmıştı. ABD Başkanı Joe Biden’ın Kasım 2021’de göreve başlamasıyla ABD’nin de anlaşmaya dönmesi için görüşmeler yürütülüyordu fakat müzakereler geçtiğimiz mart ayında farklı sebeplerle durdurulmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.