adplus-dvertising

ABD, Meksika’daki silah kaçakçılığında sorumluluğunu kabul etti

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Todd Robinson, ABD’nin Meksikalı uyuşturucu çetelerine yapılan silah kaçakçılığındaki sorumluluğunu kabul ederek, çetelerle mücadelede Meksika ile daha yakın işbirliği içerisinde çalışacaklarını belirtti.
Takip et
ABD, Meksika’daki silah kaçakçılığında sorumluluğunu kabul etti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Uluslararası Narkotik ve Yasa Uygulama İşlerinden Sorumlu Müsteşarı Todd Robinson, Meksika’yı ziyareti sırasında ABD’nin Meksika Büyükelçisi Ken Salazar ile bir araya geldi. Meksika’nın California eyaleti sınırındaki uyuşturucu çeteleri tarafından açılan bir yeraltı tünelini inceleyen Müsteşar Robinson, mühim açıklamalarda bulundu. Robinson, halkın refahını olumsuz etkileyen uyuşturucu ve silahlı şiddet problemlerinin Meksika’ya olduğu gibi ABD’ye de zarar verdiğini vurguladı. California sınırı yakınlarında 200’den fazla tünelin tespit edildiğine dikkat çeken Robinson, her iki ülkenin bu tünellerin kaldırılması için ortak çalıştıklarını belirtti. Robinson konuşmasında İspanyolca, “ABD olarak bizler, sınırımızdan güneye yapılan silah kaçakçılığı ve kara para aktarımı konusunda sorumluluğumuzu kabul etmeliyiz” diye, Meksika’ya silah geçişinin ciddi boyutlara ulaştığını, bu sebeple kolluk güçlerine bu problemle mücadelede Meksikalı meslektaşları ile işbirliği yapma emri verildiğini ifade etti.

Meksika Dışişleri Bakanlığı, ABD’den yasa dışı yollarla getirilen silahların 2019 senesinde ülkedeki en az 17 bin cinayette kullanıldığını iddia ederken, ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ise ülkede aşırı doz uyuşturucu nedeniyle yaşamını yitirenlerin 2021 senesinde bir önceki seneye göre yüzde 15 artışla 107 bin 622’ye ulaşarak tarihi rekor kırdığını bildirdi.

Meksika hükümeti, geçtiğimiz senenin ağustos ayında ABD’li silah üreticisi bazı firmalara, ülkesindeki çetelere silah kaçakçılığını kolaylaştıran ticari uygulamaları ve ihmalleri sebebiyle ABD’nin Massachusetts eyaletine bağlı Boston kentindeki federal mahkemede dava açmıştı. Federal mahkeme ise Meksika hükümetinin açtığı davayı kabul ederek, silah firmalarından savunma istemişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.