ABD medyası Cerrahpaşa’da: Burası Avrupa veya ABD gibi değil!

Amerikan medya kuruluşu CNN International, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde yoğun bakım ünitesine girerek doktorlar ve hemşirelerle görüştü. Haberde, "Burada Avrupa ve ABD'deki gibi koruyucu ekipman ve yatak sıkıntısı yok" denildi.

ABD merkezli medya kuruluşu CNN International ekibi, İstanbul’da koronavirüsle mücadelenin merkez noktalarından olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki durumu haberleştirdi.

Hastanedeki yoğun bakım ünitesine giren ABD’li gazeteciler burada doktorlar ve hemşirelerle görüştü.

CNN muhabiri pozitif vakalardaki artışa rağmen hastanedeki durumun sürpriz bir şekilde kötü olmadığını belirtirken, “Burada ABD ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde olduğu gibi koruyucu ekipman ve yatak sıkıntısı yok” ifadelerini kullandı.

Amerikan CNN televizyonunun yanı sıra geçen hafta da İngiltere merkezli BBC’nin Türkçe servisi de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne girmiş ve hastanedeki koronavirüsle mücadelenin bir gününü görüntülemişti.

Sağlık Bakanlığı’ndan yetkililer çekimler konusunda izin yetkisinin üniversite rektörlüğünde olduğunu belirtti.

CNN International, İstanbul’da bulunan Cerrahpaşa Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesine girerek, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadeleyi yerinde görüntüledi.

Muhabir, çekim sırasında hastanede görevli sağlık çalışanları ile konuşurken, Türkiye’deki hastane ve ekipmanlar ile ABD ve Avrupa ülkelerindeki olanakları karşılaştırdı.

“En iyisini düşünmeye çalışıyoruz”

Dr. Yalın Dikmen, CNN muhabirine yaptığı açıklamada, “Elimizden geleni yapmalıyız. Bir puzzle ile uğraşıyoruz ve doğru parçayı bulmak için uğraşıyoruz. Doğru parçayı doğru yere koymak, elimizden geleni yapmak ve en iyisini düşünmeye çalışıyoruz.” dedi.

“Doktorlar ve hemşirelerin gerçekten çelikten yapılmış sinirleri var”

CNN muhabiri, burada yapılan çalışmalar ile sağlık çalışanlarının durumuna ilişkin şunları aktardı:

“Burada durum çok gergin. Makineler sürekli çalışıyor ve bu koruyucu önlükleri ve kostümleri giymek gerekiyor. Bunu söylemem gerekiyor ki buradaki doktorlar ve hemşirelerin gerçekten çelikten yapılmış sinirleri var.

Çalışanların morali ilginç bir şekilde yüksek. Hastanenin kapasitesi her gün artan pozitif vakaya göre baskı altında değil.”

“Burası Avrupa veya ABD gibi değil”

Haberde, Türkiye’de vaka sayısının artışına ve yoğunluğa rağmen sıkıntı yaşanmadığı kaydedilerek, “Avrupa’daki ya da ABD’deki gibi burada koruyucu ekipman sıkıntısı ya da yatak ve tıbbi malzeme sıkıntısı yok.” denildi.

Haber Etiketleri

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı