adplus-dvertising

ABD, Körfez’e Askeri Sevkıyat Yapacak

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Suudi Arabistan ve BAE'nin isteği üzerine ABD'nin bölgeye asker göndereceğini açıkladı.
Takip et
ABD, Körfez’e Askeri Sevkıyat Yapacak
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Pentagon’da yapılan basın toplantısında açıklamalar yapan ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) isteği ardından bölgeye, öncelikli olarak hava ve füze savunmasına odaklı olmak üzere askeri kuvvet gönderilmesine izin verdiğini açıkladı.

ABD, Körfez’e Askeri Sevkıyat Yapacak

“ARAMCO SALDIRISINDAN İRAN SORUMLU”

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile Pentagon’da ortak basın toplantısı yapan Esper, 14 Eylül’de Suudi Arabistan’ın Aramco petrol tesislerine dönük olarak yapılan saldırının ‘İran’ın saldırgan tutumunun çarpıcı bir biçimde artmasının’ bir kanıtı olduğunu söyleyerek, “Suudi Arabistan, ABD ve diğer uluslararası inceleme birimleri tarafından yapılan detaylı soruşturmaya göre, saldırıda tercih edilen silahlar İran imalatı ve saldırı, ilk başta öne sürüldüğü gibi Yemen’den yapılmadı. Bütün deliller bundan İran’ın sorumlu olduğunu gösteriyor” dedi.

ABD BÖLGEYE ASKER GÖNDERECEK

Toplantıda açıklamalar yapan Esper, ABD’nin bölgedeki menfaatlerini muhafaza etme sorumluluğu ve uluslararası kamuoyunun da global ekonomiyi ve uluslararası norm ve kuralları hususunda sorumluluğu olduğunun altını çizerek, “Suudi Arabistan, kritik altyapılarını korumaya destek olmak amaçlı uluslararası yardım isteği yaptı. Ayrıca, BAE de destek talebinde bulundu. Krallığın yardım isteğinin ardından, ABD Başkanı Donald Trump, öncelikli olarak hava ve füze savunmasına odaklı olmak üzere savunma için ABD güçlerinin bölgeye gönderilmesini onayladı. Aynı zamanda, Suudi Arabistan’ın ve BAE’nin kendilerini savunma yeteneklerini geliştirmek için askeri teçhizat tedariğini süratlendirmeye uğraşacağız” sözlerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.