ABD Kongresi Türkiye’ye F-16 satılmasını istemiyor!

ABD Temsilcilerinden olan Chris Pappas, Gus Bilirakis ve Carolyn Maloney, ABD Dışişleri Bakanlığı’na mektup göndererek, Türkiye’ye uçak satılmasına karşı olduklarını açıkladı.
Takip et
ABD Kongresi Türkiye’ye F-16 satılmasını istemiyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’nin, Türkiye’yi F-35 programından çıkarmasının sonrasında F-16 vermeyi teklif etmesi, gelişmeleri peş peşe beraberinde getirmişti.

ABD Temsilcilerinden Chris Pappas, Gus Bilirakis ve Carolyn Maloney’in ABD Dışişleri Bakanlığı’na bir mektup göndererek, “Türkiye’ye uçak satmayın” önerisinde bulundu. Söz konusu mektubu, Helen Amerikan Liderlik Konseyi (HALC), Amerikan Yahudi Komitesi (AJC) ile Ermeni, Hint ve PKK destekçisi derneklerin desteklediği belirtildi.

“ABD’nin teklifi oldu”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde F-16 alımı ile alakalı, “F-35 konusuyla bağlantılı bir konu. 1 milyar 400 milyon dolar F-35’ler için yapmış olduğumuz ödeme söz konusu. Ve bu ödemeler karşısında ABD’nin bu şekilde bir teklifi söz konusu oldu.” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye söz konusu teklifin de rafa kalkması halinde başka ülkelerden alternatif uçaklar alabileceğini duyururken, ABD Kongresi mensupları Dışişleri Bakanlığı’na F-16 savaş uçaklarının Türkiye’ye satışını önlemesi için baskı yapıyor.

“Türkiye’ye uçak satılmasına karşıyız”
Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’e gönderilen bir mektupta, “Türkiye’nin hem yeni F-16 savaş uçaklarının satın almasına, hem de mevcut olanların iyileştirilmesine karşıyız.” ifadelerine yer verildi.

Mektupta Kongre mensupları, Chris Pappas, Gus Bilirakis ve Carolyn Maloney’in imzaları yer alırken, söz konusu Türk düşmanlığının, Helen Amerikan Liderlik Konseyi (HALC), Amerikan Yahudi Komitesi (AJC) ile Ermeni, Hint ve PKK destekçisi dernek ve örgütlerden destek aldığı söylendi.

Kongre mensuplarının mektubunda, “Kongre’nin Türkiye’yi F-35 programından çıkarmakta ısrar etmesinin sebeplerinden biri, S-400 ve F-35 birleşmesiyle alakalı mühim tehlikelerdi. Uzmanlar, Ankara’nın Rus S-400’lerine sahip olmaya devam etmesi vaziyetinde Blok 70’e yükseltmenin benzer riskler yarattığına dikkat çekiyor. İyileştirilmiş F-16’ların hem bizim hem de güvenilir müttefiklerimiz için mühim bir rol oynamaya devam ettiği göz önüne alındığında, bu kabul edilemez bulduğumuz bir risk” dendi.

“Biz 1 milyar 400 milyon dolarımızı öyle ya da bu şekilde alacağız”
Afrika ziyareti sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Şu anda tabi alt düzeyde bu görüşmeler söz konusu. Ama biz bu 1 milyar 400 milyon dolarımızı öyle yahut bu şekilde alacağız. Tüm bunlar konuşuluyor. Şu anda Savunma Bakanlarımız karşılıklı olarak bu görüşmeleri yapıyorlar.’ ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.