ABD, Kennedy suikastının gizli belgelerini açıklayacak!

ABD’de eski Başkan John F. Kennedy’nin suikastıyla ilişkili gizli belgelerin bir bölümünün 15 Aralık’ta yayımlanacağını, geri kalanların ise bir sene içinde yayına hazır hale getirileceği açıklandı.
Takip et
ABD, Kennedy suikastının gizli belgelerini açıklayacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Başkanı Joe Biden imzasıyla Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, söz konusu belgelerin redaksiyonlarının tamamlanması için 15 Aralık’ın bekleneceği, bu tarihte redaksiyonu tamamlanmamış olan belgeler içinse Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresine (NARA) bir sene ek süre tanınacağı bildirildi.

ABD, Kennedy suikastının gizli belgelerini açıklayacak!

Açıklamada gecikmenin gerekçesi olarak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle NARA’nın belgelerin redaksiyonunu tamamlayamaması gösterildi ve ertelemenin “askeri savunma, istihbarat, kanun koruma ve uluslararası ilişkilerin gidişatına” olası zararın engellenmesi için lüzumlu olduğu söylendi.

ABD, Kennedy suikastının gizli belgelerini açıklayacak!

Kennedy suikastının “O korkunç günü yaşayan Amerikalıların ve Amerikan tarihinin hafızasında yankılanmaya devam eden çok derin bir ulusal trajedi” olarak nitelendirildiği açıklamada, suikastle alakalı NARA’nın koleksiyonundaki belgelerin yüzde 90’ını yaratan 250 bin belgenin halka açık vaziyette olduğu hatırlatıldı.

ABD Başkanı John F Kennedy, 22 Kasım 2963’te seçim çalışmaları için gittiği Teksas’ta bir suikast neticesi öldürülmüştü.

Dönemin Yüksek Mahkeme başyargıcı Earl Warren tarafından yürütülen soruşturmada, suikastı gerçekleştiren Lee Harvey Oswald’ın tek başına hareket ettiği sonucuna varılmıştı. Fakat soruşturma eksik olduğu öne sürülerek eleştirilmiş, sonradan Kongre’de kurulan bir komisyon suikastın bir komplo olabileceğini açıklamıştı.

NARA, 1992 tarihli JFK kanunu gereği suikaste ilişkin çok sayıda gizli olmayan belgeyi yayınlamış, Başkan Donald Trump ise 2017 senesinde binlerce gizli belgeyi açıklarken, bazı belgeleri ulusal güvenlik gerekçesiyle gizli tutmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.