ABD: İstihdam değişimi ve teşvik paketi konusu

Geçtiğimiz ay 140 bin iş pozisyonu kaybına işaret eden ABD tarım dışı istihdam raporunun, Ocak ayında 50K’lık artış göstermesi bekleniyor.
Takip et
ABD: İstihdam değişimi ve teşvik paketi konusu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Aralık ayında, yeniden kapanmaların etkisiyle Nisan ayından sonra ilk defa eksi istihdam değişimi gerçekleşmişti. Bu sefer Aralık ayının istihdam kaybının yaklaşık 1/3’ünün geri dönüş gerçekleştirmesi bekleniyor, ancak bu hala zayıf bir istihdam piyasası dinamiğine işaret eder. İşsizlik oranının ise %6,7’de kalmaya devam etmesi öngörülüyor.

İstihdam tarafında nasıl bir toparlanma olacağı önemli. Covid önlemleri genel anlamda hizmet tarafındaki alt sektörler konaklama, restoran, eğlence ciddi istihdam kaybına uğradı. İmalat iyi durumda ve ISM alt istihdam bileşenleri de bunu onaylıyor. ADP’nin her ne kadar NFP ile ilişkisi referans gösterilemeyecek kadar düşük olsa da, hafta içi beklenenden iyi gerçekleşen özel sektör istihdam artışı pozitif olarak değerlendirilebilir. Belli oranda iş kaybının geri döndüğünü göreceğiz. Covid önlemlerinin aşılama ile veya döngüsel olarak zayıflaması, yazın daha normal bir hayat geçirmemiz konusunda umutları koruyor. O zaman da özellikle hizmette kaybedilen istihdamda daha hızlı geri dönüş görülecektir. İstihdam piyasasının toparlanma hızı, şu aşamada teşvik paketinin akıbeti açısından da önem arz ediyor.

ABD’de teşvik paketi şu anda en önemli konu olarak görünüyor. Buna karşılık, teşvik paketinin detaylarını belirleyecek olan birçok faktör söz konusu olacak. Biden’ın orijinal 1,9 trilyon USD’lik, firmalara, eyaletlere ve en önemlisi Amerikalılara işsizlik yardımı içeren, büyük paketinin karşısına Cumhuriyetçiler 600 milyar USD’lik mikro bir paket kabul ettirmeye çalışıyorlar. Demokratlar Kongre sürecinde Cumhuriyetçileri by-pass etmeye çalışacaklar. Yellen da, görev kabul konuşmasında ilave bir paket gerekliliğinden bahsetmişti. Fed’in uygulamalarında Powell, ekonomi politikası uygulamasında da Biden ve Yellen, daha fazlasının uygulanmasının risklerini almaya değer buluyor ve yetersiz politika adımlarını ana risk olarak görüyorlar. Zaten mali teşvikler olmazsa para politikasının ekonomideki krediye erişim üzerinden yaratacağı toksik etkisi yarardan çok zarar getirecektir.

Kaynak Tera Yatırım
Kaynak: Hibya Ajans

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.