ABD ile Yapılacak Dev Ticaretin Raporları Tamamlandı!

Ülkemizin kalkınmasında büyük rol oynayacak bir proje hazırlandı ve raporlaması yapıldı. Buna göre dünya devi ile kısa bir süre içinde yüz milyar doları aşkın bir alışveriş hacmine kavuşacağız.

ABD ile yaşanan ciddi krizlerin ardından yaşanan olumlu gelişmeler meyvesini verdi. İki ülke bürokratlarının ticaret hacminin genişletilmesi için hazırladıkları 350 sayfalık proje tamamlandı ve raporlanması da son erdi. Bu belgelerin Trump ve Erdoğan’a aynı anda sunulacağı ve onay aşamasından sonra reel ticarete geçileceği öğrenildi.


Raporların onaylanması durumunda iki ülke arasında hacmi yüz milyar doları geçen bir alışveriş süreci başlayacak ve bu süreç tahmin edilenden de kısa sürecek. Özellikle tekstil, otomotiv yedek parçası, alüminyum ve savunma sanayi ağırlıklı olan ticaret karşılıklı olacak. Yani sadece ABD ürün satmayacak. Türkiye de birçok kalemde dünya devi ülkeye ihracat yapacak. Geçtiğimiz günlerde ABD ile yaşanan savunma sistemleri krizinin de yavaş yavaş aşıldığı, ABD’nin ülkemizi savaş jeti projesinin dışına itmesinin de ticareti olumsuz etkilemeyeceği belirtiliyor.

YENİ SÖZLEŞMELERLE TİCARET NORMALE DÖNECEK

Geçen sene yaşanan rahip Brunson krizinin ardından dolar tavan yapmış ve ülkemiz ekonomik anlamda tam bir dar boğaza girmişti. Yapılacak yeni sözleşmelerin ardından iki ülke arasındaki büyük ticaretin tamamen normale döneceği belirtilirken Türkiye’nin bu ticaret sonrası büyük bir kalkınma yaşaması öngörülüyor.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı