ABD ile Türkiye Arasındaki Ticaret Hacmi Büyüdü

Son dönemlerde bir hayli gergin geçen iki ülke arasındaki ilişkiler, ticaret hacminin 100 milyon dolara çıkması ile yerini olumlu bir havaya bıraktı.

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiler normale dönmeye başladı. Erdoğan ile Trump’ın yüz yüze yaptığı görüşmeden sonra normale dönmeye başlayan ilişkiler, ticaret hacminin 75 milyon dolardan 100 milyon dolara çıkarılması ile zirve yaptı. Atılan bu adımın son günlerde yeniden tırmanmaya başlayan doları nasıl etkileyeceği merak ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında geçen samimi görüşme ilk meyvesini verdi. Görüşmeden sonra iki ülke arasında gergin geçen ilişkilerin normalleşmeye başlaması sonrası sürpriz bir hamle daha geldi. Geçtiğimiz yıl 75 milyon dolar olan iki ülke arasındaki ticaret hacmi, 100 milyon dolara çıkartıldı. Yapılan bu hamlenin hafta başında yeniden TL karşısında değer kazanmaya başlayan doların ateşini düşürmesi bekleniyor.

İKİ SEKTÖRE CAN SUYU OLACAK

İki ülke arasındaki ticaret hacminde otomotiv ve tekstil sektörü başrol oynuyor. İlişkilerin normalleşmeye başlaması ve ticaret hacmindeki ciddi artışın özellikle bu sektörlere can suyu olması bekleniyor. Hatırlanacağı üzere Rahip Brunson krizinde iki ülke arasındaki ilişkiler bir hayli gerilmiş ve bu da ekonomik açıdan ciddi sıkıntıları da beraberinde getirmişti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı