ABD ile Çin rekabetinde yeni cephe: Güney Çin Denizi

ABD ile Çin arasında yaşanan rekabet yine farklı bir yere taşındı. Güney Çin Denizi’ndeki Pekin yönetiminin yayılmacı iddialarını reddederek, geçmişte bu gibi konulardaki tarafsız tutumunu bir kenara bırakma kararı aldı.

ile Çin arasındaki gerilimli ilişkiye bir yeni cephe daha eklendi.

Trump yönetimi daha önceki tarafsız tutumunu bir kenara bırakarak Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki iddialarını kınadı

GÜNEY ÇİN DENİZİ GERİLİMİ

ABD bu adımı, Birleşmiş Milletler’in Çin’in bu konudaki iddialarını Filipinler’in başvurusu ile 2016 yılında yasa dışı ilan eden kararına dayanarak attı. ABD, Çin’in bu iddialarını doğal kaynak zengini Güney Çin Denizi’nde ve bölgedeki küçük ülkeler üzerinde hakimiyetini artırma çabaları olarak değerlendiriyor.

ABD Dışişleri Bakanı Michael Pompeo, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Açıkça belirtiyoruz ki; Pekin’in Güney Çin Denizi’nin büyük kısmındaki kıyı kaynaklarına ilişkin iddiaları ve bunları kontrol etmeye yönelik kampanyası tamamen yasa dışıdır” dedi.

PEKİN’İN GÜNEY ÇİN DENİZİ’NDE YAYILIM POLİTİKASI

ABD geçmişte, küresel ticaret rotaları için kritik olan bu tartışmalı su yolu konusunda kendisini “seyahat özgürlüğünün” sağlanması çağrısı ile sınırlıyor ve spesifik iddialar konusunda pozisyon almaktan kaçınıyordu. Ancak Çin, bölgede iddialarını güçlendirmek için, Güney Çin Denizi’nin bazı bölgelerinde üsler ve karakollar kurma yoluyla uzun yıllardır bu kampanyasını ilerletiyor.

Çin’in ABD’deki büyükelçiliğinden bir sözcü, Trump yönetiminin bu adımının “tamamen haksız” olduğunu kaydederek, “bölgede durumu büyüteceğini ve Çin ile diğer ülkeler arasında anlaşmazlığa neden olacağını kaydetti. Sözcü ayrıca Çin’in bölgesel anlaşmazlıkları Güneydoğu Asya ülkeleri ile doğrudan müzakereler yoluyla çözme taahhüdünün olduğunu ve ABD’nin bölgedeki barış ve istikrarı bozmaya yönelik adımlarını durdurması gerektiğini sözlerine ekledi.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı