ABD, Hindistan’a Türkiye’ye uyguladığı S-400 politikasını uygulayacak!

ABD’nin Rusya’dan S-400’leri almaktan vazgeçmemesi halinde Hindistan’a da Türkiye ile benzer yaptırımların uygulayacağı söylendi. ABD’li Senatörler, Hindistan’ı ziyaret etmeye hazırlanan ABD Savunma Bakanı Llyod Austin’e mektup yazarak, Hindistan’ı olası CAATSA yaptırımları konusunda uyarmasını istedi. ABD, Rusya’dan S-400 sistemleri aldığı gerekçesiyle Türkiye’ye CAATSA kanunu kapsamında yaptırım kararı almıştı.
Takip et
ABD, Hindistan’a Türkiye’ye uyguladığı S-400 politikasını uygulayacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan kaynaklara göre Hindistan, Çin ile havada ve denizde mücadele edebilmek için ABD’den yüksek miktarda SİHA ve 150’den fazla savaş uçağı siparişi vermek istiyor.

Hindistan’ın Rusya’dan 5.4 milyar dolara yaptığı S-400 tedariki ise bir problem olmaya devam ediyor. ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez, Pentagon’un lideri Llyod Austin’e gönderdiği mektupta şu ifadeleri kullandı:

“Hindistan, S-400’ü satın alma sürecine devam etmeyi seçerse CAATSA’nın 231. maddesi uyarınca yaptırıma tabi tutulacaktır. Öte Yandan, Hindistan’ın hassas askeri teknolojinin geliştirilmesi ve tedariki konusunda ABD ile beraber çalışma kabiliyetini de sınırlayacaktır. Hintli meslektaşlarınızla yaptığınız konuşmalarda bütün bu zorlukları açıkça ortaya koymanızı bekliyorum.”

ABD’li bazı siyasiler ise CAATSA’dan duydukları rahatsızlıkları daha açık bir biçimde dile getirmeye başladı. 20 Ocak 2021 itibarıyla ABD’nin Yeni Delhi Büyükelçiliği görevi sona eren ABD’li Diplomat Kenneth Juster, “Bu kanun (CAATSA) Rusya’yı etkileyecek biçimde tasarlandı, ortaklarımıza yahut Hindistan gibi müttefiklere zarar vermek için tasarlanmadı. İkincil yaptırımlar yoluyla, Hindistan’a yaptırım uygulanabileceği vesvesesine neden oluyoruz. Bence bu çılgınlık. Hindistan’ın bize doğru yaklaşan bir ortak olması açısından. Yaptırımlar konusunu gündeme getirerek, ABD’nin ne kadar güvenilir bir ortak olabileceği konusunda kafalarında şüphe uyandırıyoruz” demişti.

HİNDİSTAN’IN S-400 ALIMI

Eylül 2018 tarihinde 5 tane S-400 tedariki için Rusya ile 5.43 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzalayan Hindistan, anlaşma kapsamında 850 milyon dolar değerindeki ilk ödemeyi, Kasım 2019’da gerçekleştirmişti.

DefExpo 2020 Uluslararası Savunma Fuarında açıklamalarda bulunan Rusya Federasyonu Askeri-Teknik İş Birliği Federal Servis Direktör Yardımcısı Vladimir Drozhzhov, Rusya’nın ilk S-400 bataryasını, planlandığı üzere 2021 senesi sonuna kadar Hindistan’a teslim edeceğini açıklamıştı.

Drozhzhov, “Sözleşme planlandığı gibi devam ediyor. İlk partinin, 2021 senesi sonunda teslim edilmesi planlanıyor. Hintli mürettebatın eğitimleri, ilk teslimattan önce başlayacak” demişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.