ABD, göçmen vizesinden sonra geçici çalışma vizesine de yasak getirdi!

Trump Nisan ayında başlattığı göçmen vizesi yasağını genişletiyor. Yeni kararlara göre ABD'de geçici çalışma vizesine de yasak geliyor.

ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz Nisan ayında getirdiği göçmen vizesi yasağını yeni bir başkanlık kararnamesiyle genişletiyor.

Trump yönetiminin, Corona salgınının ekonomik etkileri nedeniyle H-1B, L-1 ve J-1 vize türleri gibi geçici çalışma vizelerini de askıya alacağı bildirildi.

Yönetimden üst düzey bir yetkilinin yaptığı açıklamaya göre Başkan Donald Trump’ın imzalayacağı kararname uyarınca, ABD’de çalışacak olan özellikli kişilere verilen H-1B ve firma içinde görev yeri değişen kişilere verilen L-1 vizeleriyle yabancı ülke vatandaşlarının ABD’ye girişi sene sonuna kadar yasaklanıyor.

ABD’de çeşitli kurumlarda çalışmak ya da değişim programlarına katılmak üzere gelecek uzmanlara verilen J-1 vizesi de askıya alınan vize türleri arasında. Corona virüsü salgını alanında çalışan sağlık görevlileri ise bu yasaktan muaf.

Başkanlık kararnamesi, ABD’de mevsimlik işçi olarak çalışanlara verilen H-2B vizesini de kapsıyor. Fakat gıda hizmeti sektöründe çalışanlar da bu yasaktan muaf tutulacak.

Yurtdışından getirilen özellikli işgücünden faydalanan ABD’nin önde gelen teknoloji firmaları ve ABD Ticaret Odası, ekonomik toparlanmayı yavaşlatacağı gerekçesiyle bu şekilde bir ismime karşı. Vize yasağını eleştirenler, Başkan Trump’ın Corona virüsü salgınını ABD’ye göçü kısıtlama hedefini yaşama geçirmek maksadıyla kullandığını savunuyor.

ABD konsoloslukları salgın nedeniyle rutin vize işlemlerini daha önce askıya aldığı için, kararnamenin ilk aşamadaki etkilerinin sınırlı olması bekleniyor.

3 Kasım’daki başkanlık seçimlerinde bir dönem daha görevde kalmak için yarışan Başkan Trump’ın göçmenler konusundaki sert duruşu kampanya döneminde seçmene verdiği mesajın mühim bir parçası. Fakat hem Corona virüsü salgını nedeniyle meydana gelen ekonomik problemler hem de polis şiddeti ve ırkçılığın protesto edildiği gösteriler bu konuyu son zamanda gölgede bırakmıştı.

Başkan Trump, geçen Nisan ayında imzaladığı ve ABD’de daimi oturma ve çalışma izni olarak bilinen Yeşil Kart (Green Card) verilmesini geçici olarak askıya alan başkanlık emrinin süresini de uzatıyor. ABD’li yetkiliye göre, bu sayede Amerikalılar için ortalama 50 bin istihdam olanağının önünün açılması bekleniyor.

Basın üyelerinin sorularını cevaplayan Trump yönetiminden üst düzey yetkili, çalışma vizelerinin de askıya alınmasıyla ABD’liler için toplamda 525 bin istihdam olanağı sağlanacağını belirtti.

Yetkili öte yandan, Çalışma Bakanı Eugene Scalia’nın da bakanlığın yetkisini kullanarak H-1B vize programının suistimal edilip edilmediğini belirlemek üzere inceleme başlatacağını kaydetti.

Sığınma müracaatında bulunanlar çalışma izni için daha uzun süre bekleyebilir

Trump yönetimi öte yandan sığınma müracaatında bulunanlar için çalışma izni müracaatlarının 30 gün içinde işleme alınması koşulunu da kaldırıyor. Yeni alınan kararla beraber sığınma müracaatında bulunanların çalışma izni için daha uzun süre beklemesi gerekebileceği söyleniyor.

ABD’deki göçmen sistemi ile alakalı ailelere yardımcı olan Boundless isimli göçmen yanlısı kuruluşun kurucusu Doug Rand, yabancı tarım işçisi getirmek maksadıyla kullanılan H-2A vize türünün yasak kapsamına alınmamasının, “tarım alanındaki büyük çıkarların bu yönetimin göçmen politikasını etkileyen tek geçerli paydaş olduğunun göstergesi” olarak yorumladı.

Doug Rand, “Göçün kısıtlanmasını savunanlar yurtdışından işgücü getiren her firmanın kötü niyetli olduğuna ve standartların altında ücret vermek maksadıyla bu şekilde bir şey yaptığına inanmamızı istiyor. Bu yanlış bir varsayım. Üstelik bu geçici çalışma vizelerini kullanan işverenlerin sayısı da nispeten az” değerlendirmesinde bulundu.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı