ABD Genelkurmay Başkanı’ndan YPG Açıklaması

ABD Genelkurmay Başkanı, Türkiye’nin mücadele içinde olduğu YPG/PYD Terör Örgütü’nün 50-60 bin kişilik eğitimli bir kadroyla Suriye’nin kuzeydoğusunda DEAŞ’a karşı mücadele etmesi için destek vereceklerini ve bunun da yarıya yakınını yaptıklarını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri tarafından, Suriye Demokratik Güçleri olarak anılan ve terör örgütü listesinde yer almayan fakat Türkiye tarafından YPG/PYD olarak adlandırılıp terör örgütü olarak kabul edilen örgüt Suriye’nin kuzeydoğusunda DEAŞ’la mücadele için eğitilecek.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, Suriye’de ve Irak’ta hala DEAŞ güçlerinin olduğunu ve gerilla taktiği ile saldırılar düzenlediklerini kaydetti. Açıklamasında Suriye’nin kuzey doğusuna yerleştirmek için, 50-60 bin kişinin yerel güç olarak bölgeye konuşlandırılacağı ve eğitileceği konusunda bilgiler veren Dunford, konunun Türkiye için hassas olduğunu belirtti.

TÜRKİYE OPERASYON YAPABİLİR

Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler ile her gün görüştüklerini ve Türkiye’ye bugüne kadar 12 ziyarette bulunduğunu söyleyen Dunford, Türkiye’nin meşru sınır endişeleri var. Onları anlıyoruz. Sınır ötesine bir operasyon yapma ihtimalleri va fakat bunun olmasını ortak çıkarlarımıza ters diyerek, sınırın ötesi için ortak bir güvenlik çözümü bulunması gerektiğini kaydetti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı