adplus-dvertising

ABD gemilerinden İran’a uyarı ateşi açıldı!

ABD'nin devriye görevi yapan Baranoff ve USS Firebolt isimli gemileri kendilerine çok yaklaşan Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri'ne bağlı 3 gemiye uyarı ateşi açtı.
Takip et
ABD gemilerinden İran’a uyarı ateşi açıldı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD ve İran arasındaki gerilim uluslararası sulara taşındı. ABD Donanması tarafından yapılan açıklamada, İran Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri’ne (IRGCN) ait 3 geminin Basra Körfezi’nde uluslararası sularda ABD gemileriyle yakın temasa geçmesi neticesi, ABD güçlerinin uyarı ateşi açtığı ifade edildi.

Donanma, dün IRGCN gemilerinin ABD donanmasına ait Cyclone sınıfı kıyı devriye botlarının 10. mensubu USS Firebolt ve ABD Sahil Güvenlik devriye botu Baranoff ile “bilinmeyen bir sebeple lüzumsuz yere yakın temasa” girerek her 2 ABD gemisine de 68 yarda mesafeye kadar yaklaştığını kaydetti.

‘UYARILARA ALDIRMADI’

Olay esnasında ABD gemilerinin rutin operasyonlarını yürüttüğünü ve IRGCN gemilerinin birçok kez uyarıldığını söyleyen Donanma yetkilileri, “Firebolt ve Baranoff, olay esnasında uluslararası sularda rutin deniz güvenliği operasyonlarını yürütüyorlardı. ABD mürettebatı, güverteden güverteye telsiz ve gürültülü cihazlarla birden fazla uyarı yayınladı, ancak IRGCN gemileri yakın manevralarına devam etti” ifadelerini kullandı.

ABD kuvvetlerinin, hesaplama riskini azaltmak, bir çarpışmayı engellemek ve vaziyeti hafifletmek maksadıyla İran güçleriyle “proaktif olarak iletişim kurduğuna” dikkat çeken yetkililer, “Daha sonra Firebolt mürettebatı uyarı ateşi açtı ve IRGCN gemileri ABD gemilerinden güvenli bir mesafeye uzaklaştı” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.