adplus-dvertising

ABD, Fransa’nın gazını aldı “hayati ortak”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Birleşik Krallık ve Avusturalya ile beraber gerçekleştirdikleri Hint-Pasifik bölgesi güvenlik ortaklığının neticesinde öfkelenen Fransa’yı “hayati ortak” olarak nitelendirdi.
Takip et
ABD, Fransa’nın gazını aldı “hayati ortak”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD Savunma Bakanı Llyod Austin ile Avustralya dışişleri ve savunma bakanları ile Washington’da düzenlenen görüşmelerin sonrasında basın toplantısı düzenledi. Blinken basın toplantısında, Avustralya ile imzalanan denizaltı alım anlaşmasının sonrasında Fransa ile gerilen ilişkiler hakkında açıklamalarda bulundu. Blinken, Fransa’nın Hint-Pasifik bölgesinde “hayati bir ortak” olduğunu söyleyerek Washington’un Paris ile işbirliğine devam edeceğini ifade etti. Washington’un denizaltı anlaşmasını açıklanmadan önce Fransız makamlarla temas halinde olduğunu belirten Blinken, “Fransa ile Hint-Pasifik’te ve dünyanın bir çok yerinde inanılmaz derecede yakın işbirliği içerisindeyiz. Bu Şekilde olmaya da devam edeceğiz. Bu ilişkiye, bu ortaklığa çok değer veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki de basın mensuplarına verdiği demeçte, ABD’nin kararını savundu ve anlaşmayla alakalı hem Çin hem de Fransa’dan gelen eleştirileri reddetti. Jen Psaki Çin ile çatışma peşinde olmadıklarını söyleyerek maksatlarının Hint-Pasifik bölgesindeki güvenlik olduğunu belirtti.

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Joe Biden, ABD, İngiltere ve Avustralya’nın Hint-Pasifik bölgesi güvenliği için ortaklık kurduklarını ve birlikte çalışacağını duyurmuştu. Biden öte yandan, Avusturalya’nın ABD imalatı olan nükleer-güçlü denizaltılarını satın alacağını bildirmişti. Avusturalya’nın ABD ile anlaşarak, Fransa’yla olan 40 milyar dolarlık anlaşmasını iptal etmesi Fransa’yı kızdırmıştı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avusturalya ile aralarındaki 40 milyar dolarlık anlaşmanın kaybedilmesine tepki göstererek, bu vaziyeti “arkadan bıçaklamak” olarak nitelendirmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.