ABD, F35 savaş uçağının bazı parçalarını Türkiye’de ürettirecek!

ABD'den yapılan son dakika açıklamasında 2022 yılına kadar F35'in bazı parçalarının Türk şirketlerinden alınmaya devam edileceği duyuruldu.

Anadolu Ajansı muhabirinin sorularını cevaplayan Pentagon sözcülerinden Jessica Maxwell, Türk firmalarının F-35 uçağı için ürettiği 139 parçanın imalatının 2022 boyunca devam edeceğini belirtti.

Maxwell, “Sanayi ortaklarımız devam eden kontratlarını icra edecekler. F-35 programı bu noktada, maliyetli, düzen bozucu ve lüzumsuz sözleşme fesihlerinden kaçınmaya çalıştı.” ifadelerini kullandı.

Sözcü, F-35 programının aynı zamanda alternatifler bulmak üzere çalışmalarına devam ettiğini ve bu konuda planlarını icra etmeye devam ettiğini bildirdi.

Türkiye, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini teslim aldıktan sonra ABD geçen sene temmuz ayında Türkiye’nin F-35 programına ortaklığını askıya almıştı. Fakat ABD, Türk firmalarının belirli parçaları üretmesi için mevcut kontratları feshetmemiş ve yeni tedarikçiler bulunana kadar Türk firmalarının bu sene sonuna kadar parça tedarik etmeye devam etmesine izin verilmişti.

Yeni tip koronavirüs salgını ile F-35 parçalarının imalatında ciddi aksaklıklar meydana gelmişti. Türk firmaları F-35 uçağı için binden fazla parça üretiyordu. Türkiye toplam 100 F-35A tipi savaş uçağı satın almayı taahhüt etmiş ve 6’sının mülkiyetini devralmıştı. Fakat Türkiye’nin ortaklığı askıya alındıktan sonra ABD Kongresi savunma bütçesinde Türk uçaklarının ABD Hava Güçleri için satın alınması ile alakalı Pentagon’a yetki vermişti.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı