adplus-dvertising

ABD Dışişleri Bakanlığı: ‘Rusya’nın Ukrayna’daki saldırıları bir terör kampanyasıdır’

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Rusya’nın Ukrayna’daki saldırılarını “önceden tasarlanmış bir terör kampanyası” olarak nitelendirerek, “Türk ortaklarımızla bir dizi ortak çıkarlarımız var. Şu an hala uzak olmasına karşın F-35 programı söz konusu olduğunda bunun tekrardan gündeme geleceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.
Takip et
ABD Dışişleri Bakanlığı: ‘Rusya’nın Ukrayna’daki saldırıları bir terör kampanyasıdır’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, düzenlediği basın toplantısında Rusya’nın son günlerde Ukrayna’nın Lviv şehrine düzenlediği saldırılarla alakalı açıklamada bulunarak, Rusya’nın Ukrayna halkına karşı “bir terör kampanyası yürüttüğünü” ifade etti. Price, “Gerçek şu ki Rusya, bir işgal yahut bir savaş başlamaktan çok bir terör kampanyası, bir vahşet kampanyası, Ukrayna halkına karşı alçakça bir saldırganlık kampanyası yürütüyor. Son saatlerde Lviv’e yönelik saldırılara, Kiev’deki yahut Mariupol, Harkov ve Bucha’da tanık olduklarımıza gelince, bunlar Rusya’nın Ukrayna halkına karşı yürüttüğü vahşet kampanyasının, önceden tasarlanmış bir terör kampanyasının açık bir kanıtıdır” şeklinde konuştu.

“Ukrayna’da diplomatik varlığımızı tekrardan kuracağız”

ABD’nin Ukrayna’da tekrardan diplomatik varlığını kurmayı planladığına dikkat çeken Price, “Mümkün olan en kısa zamanda Ukrayna’da diplomatik varlığımızı tekrardan kuracağız. Bu yüzden güvenlik vaziyetini değerlendirmeye devam ediyoruz. Güvenlik sistemi izin verdiğinde Ukrayna’da tekrardan kurulmuş bir diplomatik varlığımız olacak” ifadelerini kullandı.

Price, ABD’nin Ukrayna’da resmi diplomatik mevcudiyet eksikliğinin Ukrayna ile görüşmelerde koordinasyon kabiliyetini engellemediğini söyleyerek, Polonya sınırında konuşlanmış diplomatik bir ekibin olduğunu belirtti.

“Türkiye ile F-35 programı gündeme gelebilir”

Basın toplantısı sırasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 18 Mayıs’ta ABD’ye yapacağı ziyarete değinen Price, “Türkiye mühim bir NATO müttefikimiz. Son haftalarda, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Bakan Blinken’ın düzenli olarak tartıştığı bir dizi mesele ve Türkiye’nin Rusya’yı savaştan sorumlu tutmasındaki mühim rolü de dahil olmak üzere Türk müttefiklerimizle istişare etmek için birçok fırsat bulduk. Bu fırsatın bunun için mühim bir unsur olacağını düşünüyorum. Türk ortaklarımızla bir dizi ortak çıkarlarımız var. Şu an hala uzak olmasına karşın F-35 programı söz konusu olduğunda bunun tekrardan gündeme geleceğini düşünüyorum. Türkiye’nin S-400 sistemine sahip olması konusundaki endişelerimizi çok net bir biçimde dile getirdik, S-400 sisteminin F-35 programı ile tutarlı olduğuna inanmıyoruz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.