adplus-dvertising

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: “Kuzey Kore üzerindeki baskıyı sürdürmeye devam edeceğiz”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kuzey Kore’nin nükleer denemelerine karşılık ABD’nin Kuzey Kore üstündeki baskıyı arttırmaya devam edeceğini söyleyerek, ABD ve müttefiklerinin beraber, hızlı bir cevap vereceğini belirtti.
Takip et
ABD Dışişleri Bakanı Blinken: “Kuzey Kore üzerindeki baskıyı sürdürmeye devam edeceğiz”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Güney Kore Dışişleri Bakanı Park Jin ABD’nin başkenti Washington DC’de bir araya geldi. Düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Blinken, Kuzey Kore’nin nükleer test denemelerine devam etmesi vaziyetinde, ABD’nin müttefikleriyle beraber hızlı bir biçimde cevap vereceğini ve Kuzey Kore’nin rotasını değiştirene kadar ABD’nin, Kuzey Kore üstündeki baskıyı sürdüreceğini ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: “Kuzey Kore üzerindeki baskıyı sürdürmeye devam edeceğiz”

“Ön şartsız diyaloğa açığız”

Blinken, “Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılmasına devam edeceğiz. ABD’nin Kuzey Kore’ye karşı asla düşmanca bir niyeti olmadığını belirtmek istiyorum. Ön şartsız diyaloğa açığız. Covid-19 aşıları da dahil olmak üzere Kuzey Kore halkını desteklemek istiyoruz. Basitçe söylemek gerekirse hedefimiz, Pyongyang’daki rejim rota değiştirene kadar baskıyı sürdürmeye devam etmektir” şeklinde konuştu.

Blinken açıklamasının devamında, “Kuzey Kore’nin bu şekilde bir teste devam etmesi vaziyetinde hızlı bir biçimde cevap verebilmek için Güney Kore, Japonya ve öbür müttefiklerimiz ve ortaklarımızla yakın temas halindeyiz” ifadelerini kullanarak, Güney Kore ve ABD’nin Hint Pasifik ekonomik çerçevesini geliştirmek ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali gibi küresel güvenlik problemleri üstünde odaklandığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: “Kuzey Kore üzerindeki baskıyı sürdürmeye devam edeceğiz”

“Kuzey Kore’nin provokasyonları birleşik ve kesin bir cevapla karşılanacak”

Güney Kore Dışişleri Bakanı Park ise yaptığı açıklamada, nükleer denemeler de dahil olmak üzere Kuzey Kore’nin her türlü provokasyonunun birleşik ve kesin bir cevapla karşılanacağını belirtti. Park, “Bakan Blinken ile Kuzey Kore’nin son dönemlerde gerçekleştirdiği füze denemelerinin yanı sıra, daha çok provokasyon olasılığına ilişkin değerlendirmelerimizi paylaşıyoruz. Nükleer deneme de dahil olmak üzere herhangi bir Kuzey Kore provokasyonunun ittifakımızdan ve uluslararası toplumdan birleşik ve kesin bir cevapla karşılanacağını onaylıyoruz. Kuzey Kore’nin nükleer silahların kullanımına ilişkin giderek artan saldırgan söylemiyle alakalı özel endişemizi dile getirdik. Kuzey Kore probleminin, ABD ve Güney Kore için en mühim politika önceliklerinden biri olduğu konusunda anlaştık” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.