ABD, Dedeağaç’a 400 tank ve zırhlı araç gönderdi! Sınır bölgesi cephaneliğe döndü…

ABD’nin Balkanlar ve Ege’de varlık göstermek, Rusya ile Türkiye’yi kuşatmak için Yunanistan’ın Dedeağaç kentinde kurduğu üs büyük bir cephaneliğe dönüştü. Pentagon, Türkiye’ye 40 km mesafedeki kente en az 400 tank ve zırhlı araç sevk etti. İki kargo gemisinden boşaltılan araçların bir kısmı NATO tatbikatları için Bulgaristan ve Romanya’ya sevk edilirken bir kısmı Dedeağaç’ta kaldı. Dedeağaç’ın ilk defa paletli araç naklinde kullanıldığını söyleyen ABD’li komutan, “Bu bir dönüm noktası” şeklinde konuştu.
Takip et
ABD, Dedeağaç’a 400 tank ve zırhlı araç gönderdi! Sınır bölgesi cephaneliğe döndü…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’nin Balkanlar, Doğu Akdeniz-Ege’de varlık göstermek ve Rusya ile Türkiye‘yi baskılamak için Dedeağaç’ta kurduğu üs cephaneliğe döndü. Haziran ayı başında yapılan “Defender Europe 2021” tatbikatı için Türkiye sınırına 40 km uzaklıktaki Dedeağaç’a yüzlerce askeri araç gönderen Pentagon, bölgeye yeni bir sevkiyat gerçekleştirdi.

BAZI ARAÇLAR YUNANİSTAN’DA KALACAK

En az 400 askeri araçtan sevkiyatta M1A2 Abrams tankları, M117 zırhlı araç ve M2A2 Bradley zırhlı muharebe araçları ve helikopterler bulunuyor. Dedeağaç limanındaki iki kargo gemisinden boşaltılan silahların bir kısmının Balkanlar’da gerçekleştirilecek NATO tatbikatları için demiryolu ve karayolu ile Bulgaristan ve Romanya’ya sevk edildi. Bazı araçların da Yunanistan‘da kalacağı söylendi.

KOMUTAN DA DEDEAĞAÇ’TA

Dedeağaç’a gelen Pentagon’un ulaştırma biriminin Avrupa ve Afrika Komutanı Josh Hirsch, Dedeağaç limanında bizzat indirme operasyonunu yakından izledi. Josh Hirsch basına yaptığı açıklamada Dedeağaç’ın Avrupa’daki savaş araçlarının nakil ve geri dönüşü önem kazandığını söyleyerek son sevkiyatla beraber Dedeağaç’ın ilk defa paletli araçların naklinde kullanıldığını belirtti. Hirsch, “Bu bir dönüm noktası” şeklinde konuştu.

ABD, Dedeağaç’a 400 tank ve zırhlı araç gönderdi! Sınır bölgesi cephaneliğe döndü…

“SAVAŞ KUVVETINI HIZLI VE ETKİLİ BİR ŞEKİLDE HAREKET ETTİRMEMİZE İZİN VERECEK”

Avrupa genelindeki ordu güçlerini destekleyebilecek limanları çeşitlendirmek için çaba sarf ettiklerini aktaran ABD’li komutan, “Ekibin burada Dedeağaç’ta elde ettiği şey, Avrupa bölgesindeki kara kuvvetleri komutanları için ek stratejik manevra seçenekleri sağlıyor. Bu liman, operasyon alanımızın giderek daha kritik bir bölümünde savaş kuvvetini hızlı ve etkili bir biçimde hareket ettirmemize izin verecek.” ifadelerini kullandı.

150 HELİKOPTER GELMİŞTİ

Haziran ayı başında gerçekleştirilen ‘Defender Europe 2021’ tatbikatı için de ABD Dedeağaç’a yığınak yapmıştı. Endurance isimli kargo gemisiyle Yunanistan’a 110 tane Black Hawks helikopteri, 25 tane Apache tipi saldırı helikopteri, 10 tane Chinook ağır nakliye helikopteri ile 1800’den fazla askeri araç sevk edilmişti.

GELİŞMİŞ RADAR SİSTEMİ

2019’da Yunanistan’la imzalanan protokol ardından Dedeağaç’ta üs kuran ABD, önce limanı büyütüp genişletmiş ve askeri helikopterler konuşlandırmıştı. Yeni Şafak’ın haberine göre ABD öte yandan bölgeye Türkiye’yi de kapsamına alan Boğazlar ve Kuzey Ege adalarını tarayabilecek gelişmiş bir radar sistemi konuşlandırmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.